VIDEO A făcut ca toți dracii! Tactica nemaivăzută folosită de portarul Australiei la penalty-uri și cum era să se lase de fotbal

Campionatul Mondial din 2022 Andrew Redmayne Australia lovituri de departajare Peru Fotbal extern
Data publicarii: Marti 14 Iunie 2022, 09:42
Data actualizarii: Marti 14 Iunie 2022, 09:43

Andrew Redmayne a fost introdus special în minutul 120+1 al barajului pentru Mondial cu Peru și a apărat ultima lovitură de departajare, calificând astfel naționala Socceroos la turneul final din Qatar.

Eroul calificării Australiei la Campionatul Mondial din Qatar, după 0-0, 5-4 la loviturile de departajare cu Peru, a fost portarul de rezervă Andrew Redmayne (33 de ani, Sydney FC), aflat la abia a treia selecție în naționala Socceroos.

Introdus în minutul 120+1, special pentru loviturile de departajare, Redmayne a făcut meciul vieții.

Și dansul vieții, având în vedere strategia inedită folosită de goalkeeper-ul australian, care a făcut o sumedenie de mișcări ciudate pe linia porții: Redmayne a influențat astfel ratarea lui Advincula și a apărat ”decisiva” lui Valera.

Redmayne dorește să se facă profesor și a fost la un pas să devină barman

În urmă cu trei ani, eroul Australiei din meciul de luni a fost la un pas să se retragă din fotbal după ce absolvise un curs de barman.

”Era foarte OK din punct de vedere financiar să lucrez într-o cafenea a unui prieten”, spunea atunci Redmayne, care visează însă să devină profesor după retragerea din activitate, conform The Guardian (foto).