Mihai Marinescu, locul 8 la Spa Francorchamps!

Data publicarii: Sambata 25 Iunie 2011, 16:20
Data actualizarii: Sambata 25 Iunie 2011, 20:27

Duminica, 15:00 'Romania in pole position', IN DIRECT la Sport.ro si pe www.sport.ro si m.sport.ro

Pilotul roman Mihai Marinescu a ocupat locul 8 in etapa a 5-a din Campionatul Formula 2, sambata, pe circuitul de la Spa-Francorchmaps.

Vineri, in prima sedinta de antrenamente, Marinescu a fost cu 0,752 secunde mai lent decat spaniolul Ramon Pineiro, care a stabilit cel mai bun timp (2:11.434), romanul fiind al cincilea. In a doua sedinta, Marinescu a ocupat locul doi, fiind cu 0,498 secunde mai lent decat un alt pilot spaniol, Miki Monras, care a stabilit timpul de referinta al zilei (2:09.124).

Romanul a luat startul in etapa a 5-a de pe pozitia a 11-a, dupa ce in calificari a fost cronometrat cu timpul de 2:37.232.

Duminica, de la ora 15.20, va avea loc etapa a 6-a, tot pe circuitul de la Spa-Francorchmaps. Cursa va fi transmisa IN DIRECT la Sport.ro si pe www.sport.ro si m.sport.ro