VIDEO Poli a vazut ROSU in Europa League: Timisoara 1-2 Ajax!

Data publicarii: Joi 03 Decembrie 2009, 08:26
Data actualizarii: Joi 03 Decembrie 2009, 08:33

Meci nebun in Banat unde marele Ajax a tras tare pentru a invinge Timisoara care a terminat meciul in 9 jucatori. Pantilimon si Taborda au aparat cate un penalty insa olandezii au reusit sa castige cu 2-1.

Golurile echipei olandeze au fost marcate de Suarez '8 si Pantelici '46, in timp ce pentru FC Timisoara a punctat Goga, in minutul 2.

FC Timisoara deschide scorul dupa numai doua minute de joc, prin Dorin Goga. Atacantul Gigel Bucur a primit balonul in careul formatiei Ajax, pe partea dreapta, a atras trei adversari, apoi i-a pasat lui Goga, liber la 12 metri, jucatorul timisorean marcand cu un sut plasat, la coltul lung.

Formatia Ajax Amsterdam a egalat scorul, 1-1, in minutul 8, prin Luis Suarez, care a dupa ce a primit un balon pe partea dreapta, in careul Timisoarei, l-a intors pe Karamyan, apoi a sutat cu exteriorul, in stanga portarului Costel Pantilimon.

Ajax Amsterdam majoreaza scorul la 2-1, la doar un minut dupa reluarea partidei, prin Marko Pantelici, care a l-a invins pe Pantilimon printr-un sut plasat din 12 metri, din pozitie centrala.

In minutul 50, FC Timisoara ramane in zece jucatori, Bonfim fiind eliminat, pentru un fault din spate la Donald. Arbitrul intalnirii a acordat penalti in favoarea formatiei Ajax la aceasta faza, insa sutul lui Suarez a fost aparat de portarul Costel Pantilimon.

In minutul 62, FC Timisoara ramane in noua jucatori de camp, dupa ce portarul Pantilimon a primit cartonasul rosu, pentru ca l-a faultat in careu pe Suarez. Arbitrul acorda din nou penalti pentru Ajax, insa sutul trimis de acelasi Suarez este aparat de aceasta data de portarul Pedro Taborda, care a intrat pe teren in locul lui Gigel Bucur, in urma eliminarii lui Pantilimon.

FC Timisoara: 29. Pantilimon - 2. Bonfim, 14. Mera, 13. Scutaru, 10. Art. Karamian - 7. S. Stancu, 55. Bourceanu, 5. Alexa, 21. Goga (20. Maxim '73) - 27. Magera (9. Parks '54), 18. G. Bucur (99. Taborda '65). Antrenor: Ioan Ovidiu Sabau.

Ajax Amsterdam: 1. Stekelenburg - 2. Van der Wiel (15. Silva '65), 19. Alderweireld, 5. Vertonghen, 23. Anita (10. Sulejmani '60) - 21. Enoh, 40. De Zeeuw, 29. Donald - 16. Suarez, 9. Pantelici, 8. Emanuelson (3. Oleguer '46). Antrenor: Martin Jol.

Cartonase galbene: Alexa '22, Scutaru '25, Goga '68 / Suarez '67
Cartonase rosii: Bonfim '50, Pantilimon '62

Partida a fost condusa de o brigada de arbitri din Italia, cu Paolo Tagliavento la centru, ajutat de asistentii Massimiliano Grilli si Elenito Di Liberatore. Asistenti suplimentari au fost desemnati Andrea De Marco si Emidio Morganti, in timp ce Domenico Celi a fost rezerva.

Delegat UEFA a fost polonezul Michal Listkiewicz, iar observator de arbitri a fost desemnat sarbul Zoran Petrovici.

La meciul disputat pe stadionul "Dan Paltinisanu" au asistat aproximativ 10.000 de spectatori.

Suporterii echipei FC Timisoara au afisat, inainte de inceperea meciului, doua bannere cu mesaje impotriva politicienilor si impotriva folosirii simbolurilor Revolutiei de la Timisoara in scopuri electorale. "Stadionul nostru nu are tribuna electorala, avem o singura culoare politica, oameni fara morala" si "Decembrie, Piata Operei Timisoara, repere indoliate, nu va apropiati de ele, hiene infometate", sunt mesajele afisate de fanii timisoreni.

De asemenea, in galeria unde au luat loc cei aproximativ 200 de sustinatori ai formatiei Ajax la meciul de la Timisoara a fost afisat un banner in limba engleza cu mesajul: "Becali, the shame of Romania, Hands off Steaua".

In tribune s-au aflat, printre altii, selectionerul Romaniei, Razvan Lucescu.