VIDEO / Militantii neo-nazisti au oprit meciul Austria Viena - Athletic Bilbao!

Data publicarii: Vineri 04 Decembrie 2009, 17:17
Data actualizarii: Vineri 04 Decembrie 2009, 17:25

Incidentele care au condus la intreruperea in repetate randuri a meciului Austria Viena - Athletic Bilbao din Europa League au fost provocate de militanti neo-nazisti, care au purtat asupra loc banderole cu mesajul "Viva Franco”.

Partida a fost marcata de incidente provocate de spectatori, fiind intrerupta de mai multe ori in repriza secunda. Astfel, in minutul 52, tortele aprinse de suporterii gazdelor au scazut considerabil vizibilitatea pe gazon si arbitrul norvegian Svein Oddvar Moen a intrerupt jocul timp de patru minute.

Apoi, intalnirea a fost intrerupta circa doua minute, din cauza obiectelor aruncate din tribuna pe teren.

In minutul 67, dupa cinci minute de la inscrierea golului al doilea de catre formatia oaspete, zeci de suporteri ai echipei Austria Viena au aruncat cu torte in directia tribunei ocupate de sustinatorii formatiei spaniole, dupa care au intrat pe teren, obligandu-l pe arbitrul Svein Oddvar Moen sa intrerupa meciul.

Dupa 20 de minute, timp in care a fost nevoie de interventia fortelor de ordine si de discutii intre conducatorii celor doua echipe, jucatori si suporteri, meciul s-a reluat fara alte incidente, incheiindu-se cu victoria formatiei spaniole cu scorul de 3-0.

Si meciul tur dintre cele doua echipe, castigat tot cu scorul de 3-0 de Athletic Bilbao, a fost marcat de incidente intre suporterii celor doua formatii, ceea ce a atras mania sustinatorilor echipei austriece.

Pe langa banderola cu mesajul "Viva Franco" (n.r. - generalul Francisco Franco, conducator al Spaniei intre 1939 si 1975), fanii austrieci au afisat drapele spaniole pe care se afla un vultur, emblema Spaniei sub dictatorul Franco, si au scandat mesaje injurioase la adresa formatiei spaniole.

Athletic Bilbao a invins, joi, in deplasare pe Austria Viena, scor 3-0 (1-0), intr-un meci din penultima etapa (a cincea) a grupei L din Liga Europa, asigurandu-si calificarea in 16-imile de finala ale competitiei.

Golurile au fost marcat de Llorente '19, '84 si San Jose '62.