VIDEO EXCLUSIV Sevilla - Juventus 2-1! Spaniolii se califică pentru a șaptea oară în finala Europa League

Europa League Juventus Torino Sevilla Europa League
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Vineri 19 Mai 2023, 00:31
Data actualizarii: Vineri 19 Mai 2023, 00:39

FC Sevilla - AS Roma este finala Europa League, din sezonul 2022-2023. Meciul se joacă la Budapesta, pe 31 mai, în direct pe PRO ARENA și VOYO.

Sevilla - Juventus 2-1

Final de meci!

Minutul 119 - Eliminare la Sevilla! Acuna vede al doilea cartonaș galben, pentru tragere de timp și este eliminat.

A început a doua repriză de prelungiri!

Minutul 95 - GOOOL Sevilla! Lamela sare peste apărarea adversă și trimite puternic cu capul, în partea stângă a porții.

A început prima repriză de prelungiri!

Finalul de meci! Urmează cele două reprize de prelungiri!

Minutul 72 - GOOOL Sevilla! Suso șutează puternic din afara careului, în partea dreaptă a porții, fără vreo șansă pentru Szczesny.

Minutul 65 - GOOOL Juventus! Vlahovic șutează puternic după ce reușește preluarea mingii în interiorul careului.

Minutul 58 - Ocazie pentru Juventus! Bremer trimite cu capul, puțin pe lângă bara din partea stângă a porții.

A început repriza secundă!

Final de primă repriză!

Minutul 45+4 - Arbitrajul VAR intervine pentru analiza unui posibil fault în careu pentru Sevilla, însă se decide că nu este penalty, în ciuda protestelor jucătorilor.

Minutul 33 - Ocazie pentru Juventus! Moise Kean ajunge singur în careu, îl driblează pe portar și șutează, dar mingea lovește bara laterală.

Minutul 24 - Ocazie pentru Sevilla! Youssef En Nesyri șutează la colțul scurt din partea dreaptă a careului, dar Wojciech Szczesny blochează la limită.

Minutul 15 - Ocazie pentru Juventus! Federico Gatti trimite cu capul o minge venită din centrare, din corner, dar Bono are o intervenție miraculoasă în fața lui.

A început partida!

În prima manșă, Juventus a smuls egalul cu Sevilla, graţie golului înscris de Federico Gatti (90+7). Fiecare echipă a mai avut câte o ocazie mare de gol, spaniolii prin Ocampos, iar „Bătrâna Doamnă” prin Vlahovic.

Sevilla, echipă care deţine recordul de trofee în competiţie (Cupa UEFA/Europa League), şase la număr (2005/06, 2006/07, 2013/14, 2014/15, 2015/16, 2019/20), a deschis scorul prin marocanul Youssef En-Nesyri (26).

Finala se va juca pe 31 mai, la Budapesta, pe Puskas Arena, stadion cu o capacitate de 65.000 de locuri.

Alexandru Deaconu, observator la meciul Sevilla - Juventus

Vicepreşedintele Comisiei Centrale a Arbitrilor (CCA), Alexandru Deaconu, a fost delegat de UEFA ca observator de arbitri la meciul dintre FC Sevilla şi Juventus Torino, din semifinalele Europa League.

„După prezenţa lui Istvan Kovacs ca al patrulea oficial în partida retur din semifinalele Champions League, dintre Manchester City şi Real Madrid, anunţată ieri, iată că România mai are un reprezentant în penultima fază a competiţiilor continentale. Este vorba despre Alexandru Deaconu, care va fi observator pentru arbitri la meciul dintre FC Sevilla şi Juventus Torino, din Europa League”, au transmis reprezentanţii federaţiei pe site-ul oficial.

Deaconu va superviza brigada formată din olandezii Danny Makkelie (la centru), Hessel Steegstra şi Jan de Vries (arbitri asistenţi), cel de-al patrulea oficial fiind Srdjan Jovanovic, din Serbia. În camera VAR se vor afla Pol van Boekel şi Rob Dieperink, ambii din Olanda.