SERIA neagra de la Astra: patronul a schimbat antrenorul, insa declinul continua! Cum arata o luna de COSMAR:

Europa League
Data publicarii: Vineri 24 Octombrie 2014, 09:46
Data actualizarii: Vineri 24 Octombrie 2014, 10:07

Astra nu a jucat rau cu Celtic, a avut sansa cel putin a unui egal, insa a pierdut la Glasgow.

Meciul cu Celtic a aratat ca Astra poate spera la calificare, insa dupa trei meciuri fara vreun punct obtinut, giurgiuvenii se indeparteaza de o prezenta in premiera din primavara Europa League.

Patronul a criticat conducerea executiva a clubului dupa meci, lasand sa se inteleaga faptul ca Dinu Gheorghe a gresit in ultima perioada la club.

Am adus jucatori care stau pe bani multi, ca pensionarii, dintre care unii pleaca in Franta, fara macar sa ne spuna... Le platim zeci de mii de euro unor jucatori care nici nu au venit macar aici, la meci.

Nu asa se conduce un club, iar asta se va schimba. Nu mai merge asa. Eu nu vorbesc despre Dinu Gheorghe, zic despre situatia echipei, despre ce vad ca se intampla. Noi avem obligatia sa aducem 18 jucatori la meci, dar am adus doar 17", a spus Ioan Niculae

Cu antrenor nou - Protasov -, Astra nu si-a revenit insa si continua un declin inceput in luna septembrie.

Pe 21, luna trecuta, Astra batea ultima data: 2-1 acasa, cu Pandurii, cu golul victoriei marcat in minutul 89, in timp ce adversarul jucase mai bine de 70 de minute in inferioritate.

Apoi a urmat 1-3 in Cupa, cu Mioveni, 0-0 cu Steaua in Liga I, 1-2 cu Salzburg in EL, 0-1 cu Viitorul in Liga I, 1-1 la Medias in Liga I, apoi a venit infrangerea de la Glasgow. O luna si doua zile de la ultima victorie.

Criza pare acuta la Giurgiu: chiar si inainte de ultima victorie, Astra pierduse alte doua partide consecutive: 1-4 in campionat, cu CFR, si 1-5 in EL la Zagreb.