Vaslui a castigat cu 3-1 si merge in Turul I al Cupei UEFA!

Europa League FC Vaslui Metalurg Liepaja Ousmane N’Doye Europa League
Data publicarii: Joi 28 August 2008, 20:01
Data actualizarii: Joi 28 August 2008, 22:31
Vasluiul mai avea de indeplinit doar o formalitate de a se califica in Turul I al Cupei UEFA. Ei au castigat si returul cu Metalurgs si Adrian Porumboiu va merge maine la Monte Carlo pentru a urmari tragerea la sorti.

Vasluienii nu s-au dezis nici de data aceasta si au invins cu 3-1 pe letonii de la Metalurgs. Ei s-au calificat in premiera in Turul I al Cupei Uefa si se vor alatura celorlalte 4 echipe romanesti de la tragerea la sorti de la Mone Carlo de maine.

Final: FC Vaslui - Metalurg Ljapajas 3:1!

Min. 86 GOL Metalurgs. Ferreira reduce din diferenta dupa ce Tamosauskas executa o lovitura libera de la 25 de metri direct sper poarta, Kuciak respinge in fata, pana la Ferreira, care baga minge in poarta din 3 metri.

minutul 83 - Ljubincovici suteza puternic de la 25 de metri, insa mingea trece departe de poarta

minutul 81 - Schimbare la Ljepaja. Iese Miceika si intra Rafalskis

minutul 71 - Letonii au inceput sa joace dur. Ferreira vede galben dupa un fault asupra lui Burdujan.

minutul 69 - Zuravlovs vede rosu direct pentru un fault dur la Ljubincovic

minutul 61 - Ljepaja este aproape de a reduce din diferenta prin Ferreira, care nimereste bara din 10 metri.

minutul 55 - Ocazie mare pentru Vaslui. Buhus centreaza de pe partea dreapta, iar Burdujan reia cu capul din centrul careului, putin peste poarta.

minutul 47 - Dubla schimbare la Vaslui. Ies Temwanjera si N' Doye, intra Buhaescu si Zmeu

minutul 36 - Ocazie mare de gol pentru Metalurgs Ljapaja. Tamosauskas suteaza din 20 de metri tare si plasat, mingea rade bara transversala

minutul 30 - GOL FC Vaslui, N'Doye ia o actiune pe cont propriu si intra cu mingea central in careu, suteaza sec din 14 metri in stanga lui Spole

minutul 7 - GOL FC Vaslui Canu majoreaza diferenta dupa numai 2 minute. Luz centreaza de pe parte dreapta, iar Canu reia cu capul de la 1 metru.

minutul 5 -  GOL FC Vaslui, Burdujan deschide scorul. Deviaza cu capul de la 12 metri o lovitura libera a lui Genchev

FC Vaslui: Kuciak - Buhus, D.Munteanu, Canu, Luz - Ljubinkovic, N'Doye, Genchev, Aliuta - Burdujan, Temwanjera

Metalurg Ljapajas: Spole - Klava, Zirnis, Ferreira, Surnins - Solonicins, Tamosauskas, Miceika - Dobrecovs, Karlsons, Jemelins