Lewandowski încheie 2021 cu 69 de goluri marcate! L-a egalat pe Ronaldo și l-a depășit pe Gerd Muller

Europa League
Data publicarii: Sambata 18 Decembrie 2021, 08:42
Data actualizarii: Sambata 18 Decembrie 2021, 08:46

An de vis pentru cel care a încheiat pe locul secund la Balonul de Aur 2021.

Bayern Munchen a încheiat anul 2021 cu o victorie la scor, 4-0 contra lui Wolfsburg, în runda a 17-a din Bundesliga.

Lewandowski, 69 de goluri în 2021

Thomas Muller, cel care a înregistrat meciul cu numărul 400 în Bundesliga, a deschis scorul în minutul 7, iar după pauză au mai înscris Dayot Upamecano (57'), Leroy Sane (59') și Robert Lewandowski (87').

Golul polonezului a fost al 19-lea din acest sezon de Bundesliga și cel cu numărul 43 din 2021 în campionatul intern. Lewandowski deține acum recordul pentru cele mai multe goluri marcate într-un an calendaristic în Bundesliga, depășindu-l pe legendarul Gerd Muller, care înscria de 42 de ori în 1972.

Mai mult, potrivit ESPN, Lewandowski a încheiat anul actual cu 69 de goluri marcate în toate întrecerile, egalând astfel cea mai bună performanță a lui Cristiano Ronaldo, care marca tot de 69 de ori în anul 2013, când îmbrăca tricoul lui Real Madrid. Cei doi sunt totuși departe de recordul lui Lionel Messi - 91 de goluri în 2012.

Robert Lewandowski este cel mai bun marcator din actualul sezon de Bundesliga, cu 19 reușite. Polonezul este urmat de Patrick Schick, de la Bayer Leverkusen (16) și Erling Haaland, de la Borussia Dortmund (13).

Pentru Bayern Munchen a fost ultimul meci din acest an. Bavarezii ocupă primul loc în Bundesliga, cu 43 de puncte, la nouă lungimi în fața celor de la Borussia Dortmund, care au un meci mai puțin jucat.