La Rapid au mai ramas TREI, Steaua e new entry, stadionul nu mai exista! Ce s-a ales dupa sase ani de la umilinta Boro:

Europa League
Data publicarii: Luni 12 Martie 2012, 10:41
Data actualizarii: Luni 12 Martie 2012, 10:40

12 martie e o zi pe care stelistii nu o vor uita niciodata. La fel si rapidistii, si dinamovistii!

Pe 12 martie 2006, Steaua se pregatea pentru returul de la Middlesbrough visand la Cupa UEFA. Dupa 1-0 in tur, prin golul lui Nicolae Dica, stelistii au inceput tare si meciul din Anglia. Era 2-0 in minutul 23 pentru echipa lui Olaroiu, dar rugaciunile din tara, Giulesti si Stefan cel Mare, i-au dat aripi lui Maccarone: dolua goluri, unul in minutul 89, plus o reusita a lui Viduka si meciul s-a terminat.

Din cele doua echipe care jucau sfertul de finala in UEFA in 2006, Becali a luat cei mai multi bani:
Mirel Radoi - 6 mil. de euro la Al Hilal
Ogararu 3.3 mil. de euro la Ajax
Dorin Goian - 2 mil. de euro la Palermo (transferat in 2009)
Nicolae Dica - 2 mil. de euro la Catania (in 2008)
Daniel Niculae 3.3 milioane de euro la Auxerre

Cum aratau Steaua si Rapid la sfertul de finala:
Steaua
Carlos - Ogararu, Goian, Ghionea, Petre Marin - Oprita, Paraschiv, Radoi, Nicolita - A. Cristea, Nicolae Dica

Rapid
Dani Coman - M. Constantin, Maftei, Rada - Badoi, Romeo Stancu, Grigore, Ionut Stancu - Buga, Moldovan, Daniel Niculae

In Giulesti au mai ramas Dani Coman, Nicolae Grigore si Razvan Lucescu. Toti trei au revenit la Rapid dupa o "vizita" la Brasov. Razvan a facut o escala si la nationala intre timp.

Returul dintre Steaua si Rapid (1-1 pe Giulesti, 0-0 in mansa a doua) s-a jucat pe fostul stadion "Lia Manoliu", care intre timp a fost demolat. Acum avem national arena, cu 55.000 de locuri, dar fara echipe de sferturi de finala Europa League.