VIDEO Galatasaray - Marseille 4-2. Cicâldshow la Istanbul! Românul, cu gol și assist, a fost înlocuit de Moruțan

Data publicarii: Joi 25 Noiembrie 2021, 21:40
Data actualizarii: Joi 25 Noiembrie 2021, 21:42

Galatasaray a câștigat cu 4-2 meciul cu Marseille și este foarte aproape de a încheia grupa de Europa League pe primul loc.

Cicâldău a fost decisiv pentru turci, cu un gol și un assist în prima repriză. În partea secundă, mijlocașul român nu a mai putut continua și a fost înlocuit cu Olimpiu Moruțan.

În celălalt meci al grupei, Lazio a câștigat cu 3-0 meciul cu Lokomotiv Moscova.

Minutul 90+6: Final de meci!

Minutul 85: GOOOL Marseille! Milik reușește ”dubla” și reduce din diferență.

Minutul 83: GOOOL Galatasaray! Babel duce scorul la 4-1.

Minutul 69: GOOOL Marseille! Milik reduce din diferență. Polonezul ratează o lovitură de la 11 metri, mingea revine la el și reia în plasa porții lui Muslera.

Minutul 65: GOOOL Galatasaray! Feghouli înscrie în urma unui contraatac al turcilor.

Minutul 50: Cicâldău este înlocuit de Olimpiu Moruțan.

Minutul 46: S-a reluat jocul!

Minutul 45+3: Pauză!

Minutul 36: Cicâldău s-a ales cu un cartonaș galben, în urma unui scandal cu un jucător de la Marseille.

Minutul 30: GOOOL Galatasaray! Cicâldău face show la Istanbul! Românul încearcă să trimită în mijloc către un coechipier, mingea lovește un adversar și intră în poartă.

Minutul 12: GOOOL Galatasaray! Cicâldău înscrie în urma unei gafe în defensiva lui Marseille. Mijlocașul român intră în careu, trage pe jos și trimite în plasă.

Minutul 1: Fluier de start!

UPDATE 18:22 | Fatih Terim a anunțat echipa de start pentru partida cu Olympique Marseille. Din primul "11" face parte Alexandru Cicâldău, în timp ce Olimpiu Moruțan se află pe banca de rezerve.

Echipa lui Olimpiu Moruțan și Alexandru Cicâldău se pregătește de returul meciului cu Olympique Marseille din penultima fază a grupelor Europa League. Turcii au remizat în etapa trecută cu Lokomotiv Moscova, 1-1 și vin după înfrângerea din campionat cu Fenerbahce.

De cealaltă parte, Marseille a remizat și ea în ultima etapă cu Lazio, iar acum vine după remiza cu Metz din Ligue 1, după ce meciul cu Lyon a fost întrerupt din cauza incidentelor în care au fost implicați fanii. Francezii nu se pot baza pe Payet, unul dintre cei mai importanți jucători, suspendat pentru cumul de cartonașe galbene.

În meciul tur, cele două echipe au remizat, 0-0, cu Moruțan și Cicâldău titulari, primul fiind schimbat în a doua repriză. Meciul de pe Stade Velodrome a fost întrerupt minute bune din cauza fanilor, care au început să arunce cu petarde și fumigene din tribune.

Înainte de această întâlnire, Galatasaray este lider în clasamentul Grupei E, cu 8 puncte obținute în primele 4 etape, urmată de Lazio, care are 5 puncte și de Marseille cu 4. Lokomotiv Moscova e pe ultimul loc cu două puncte.