"Galatasaray a facut praf Dinamo, o echipa SLABA!"

Dinamo Galatasaray Europa League
Data publicarii: Vineri 23 Octombrie 2009, 13:29
Data actualizarii: Vineri 23 Octombrie 2009, 13:31

Cotidianul turc Star scrie ca Galatasaray "a ingropat"  Dinamo pe stadionul Ali Sami Yen, impunandu-se cu scorul de 4-1 in meciul din etapa a treia a fazei grupelor Ligii Europa!

"Galatasaray a ingropat echipa romana pe Sami Yen si si-a pastrat locul in Europa. «Leul» a spart apararea adversa prin Kewell si Nonda, in prima repriza, dupa ce a bulversat oaspetii cu atacurile sale. In a doua repriza, Nonda si Elano, din penalti, au marit diferenta pe tabela de marcaj. Galatasaray a redus din viteza dupa 4-0, atunci cand a venit golul lui N'Doye. Galatasaray a trecut cu usurinta de obstacolul Dinamo Bucuresti", scrie Star.

"«Leul» merge cu a 4-a viteza: 4-1", a titrat Fanatik. "Rijkaard i-a menajat pe Arda si Baros pentru derbi si a folosit jucatori ca Elano si Nonda. Cim Bom, care a facut-o pe Dinamo una cu pamantul pe Ali Sami Yen, se gandeste acum la derbiul din Kadikoy. In mare parte si-a asigurat trecerea de faza grupelor Ligii Europa. Reprezentanta noastra nu a avut mari probleme in fata unei adversare slabe, dar cu un joc dur", mentioneaza Fanatik.
Jurnalul sportiv a notat evolutiile jucatorilor dinamovisti cu o stea sau doua, in timp ce de la Galatasaray Servet, Keita, Kewell si Nonda au primit trei stele.

"«Leul» a intalnit ieri seara (n.r. - joi seara) un adversar mai facil decat se astepta", scrie cotidianul Milliyet. "Galatasaray a asediat poarta adversa inca din primul minut de joc. Intr-un meci in care romanii au incercat sa inscrie doar cu suturi de la distanta, Galatasaray s-a impus si s-a motivat inaintea derbiului. Seara se poate rezuma prin energia lui Servet, suturile decisive ale lui Keita si capacitatea lui Nonda de a finaliza", se precizeaza in Milliyet.
"Galatasaray in extaz in Liga Europa", a titrat jurnalul Radikal. "La fel ca Fenerbahce, si Galatasaray a trecut de virajul Romania si se afla in drumul spre Europa, cu panzele intinse", mentioneaza Radikal.

"Galatasaray a facut praf echipa Dinamo in etapa a treia a fazei grupelor Ligii Europa", noteaza cotidianul Fotomac. "Cimbom a oferit un recital de fotbal pe Ali Sami Yen", se arata in Fotomac.

Echipa Dinamo Bucuresti a pierdut, joi, in deplasare, cu scorul de 1-4 (0-2), meciul sustinut in compania formatiei turce Galatasaray Istanbul, contand pentru etapa a treia a grupei F a Ligii Europa. Golurile turcilor au fost marcate de Kewell '32, Nonda '42, '46 si Elano '58 din penalti, iar pentru dinamovisti a inscris N'Doye, in minutul 61.