CFR Cluj Dinamo Europa League Europa League
Data publicarii: Miercuri 16 Decembrie 2009, 22:53
Data actualizarii: Joi 17 Decembrie 2009, 09:51

Vezi aici rezultate complete si clasamentele grupelor!

AS Roma si echipa engleza Fulham FC s-au calificat, miercuri, in 16-imile Ligii Europa, dupa ce au obtinut victorii in deplasare, in ultima etapa a grupei E a competitiei.
AS Roma, cu portarul Bogdan Lobont integralist, a invins echipa bulgara TSKA Sofia, scor 3-0 (1-0), prin golurile marcate de Cerci '45+1, '52 si Scardina '89.
Acesta a fost primul meci in care portarul roman a jucat toate cele 90 de minute la AS Roma.

Maximilian Nicu s-a calificat, miercuri, in 16-imile Ligii Europa, dupa ce echipa sa, Hertha BSC Berlin, a invins, pe teren propriu, scor 1-0 (0-0), formatia portugheza Sporting Lisabona, intr-un meci din ultima etapa a grupei D, informeaza site-ul oficial al UEFA.

Golul a fost marcat de Kacar '70, iar Nicu a fost inlocuit in minutul '90+2 cu Kaka.

Grupa  D

Herta Berlin 1-0 Sporting Lisabona
Heerenveen 5-0 Ventspils

Clasamentul final al Grupa D este urmatorul: 1. Sporting Lisabona - 11 puncte, 2. Hertha BSC Berlin - 10 p, 3. SC Heerenveen - 8 p, 4. FK Ventspils - 3 p.

Grupa E

CSKA Sofia 0-3 AS Roma
FC Basel 2-3 Fulham

Clasamentul final al Grupa E este urmatorul: 1. AS Roma - 13 puncte, 2. Fulham FC - 11 p, 3. FC Basel - 9 p, 4. TSKA Sofia - 1 p.

Grupa F

Panathinaikos 3-0 Dinamo
Sturm Graz 1-0 Galatasaray

Clasamentul final al grupei F este urmatorul: 1. Galatasaray - 13 puncte, 2. Panathinaikos - 12 p, 3. Dinamo - 6 p, 4. Sturm - 4 p.

Grupa J

Brugge 0-0 Toulouse
Partizan Belgrad 1-0 Sahtior Donetk

Clasamentul final al grupei J este urmatorul: 1.Sahtior Donetk -13 puncte. 2. Brugge - 9 puncte, Toulouse - 8 puncte, Partizan - 3 puncte!

Grupa K

Sparta Praga 0-3 FC Copenhaga
CFR Cluj 0-2 PSV Eindhoven

Clasamentul final al Grupa K este urmatorul: 1. PSV - 14p, 2. FC Copenhaga - 10p, 3. Sparta Praga - 7p, 4. CFR Cluj - 3p

Grupa L

Athletic Bilbao 0-3  Werder Bremen
Nacional Madeira 5-1 Austria Viena

Clasamentul final al grupei L este urmatorul: 1. Werder Bremen - 16 puncte, 2. Athletic Bilbao - 10 puncte, 3. Nacional  - 5 puncte, Austria Viena - 2 puncte.