Asta va fi REVANSA Stelei: "Castigam campionatul, ajungem in Champions League si ii batem pe Chelsea!" Toate reactiile dupa Chelsea - Steaua:

Steaua Alex Bourceanu Chelsea Laurentiu Reghecampf Rafa Benitez Europa League
Data publicarii: Vineri 15 Martie 2013, 08:20
Data actualizarii: Vineri 15 Martie 2013, 08:25

Laurentiu Reghecampf: "Nu am reusit sa le blocam jucatorii importanti"
Rafa Benitez: "Steaua a jucat bine, a jucat cu pasiune"
Vlad Chiriches: "Suntem dezamagiti"
Alex Bourceanu: "Trebuie sa invatam din aceasta infrangere"

►AZI stim sferturile! Tragerile la sorti Europa League si Champions League sunt azi, in direct la Sport.ro de la 13:00!

"Din pacate golul 2 a venit prea repede, nu am fost atenti la acea faza fixa. Stiam ca in repriza a 2-a vor face o presiune fantastica. Incercam sa ne revenim foarte repede, in cateva zile vom avea un meci foarte dificil la Bucuresti.

Din pacate nu am reusit sa mai marcam, nu am reusit sa blocam jucatorii lor periculosi. Nu am fost atenti la faza la care au reusit sa marcheze golul 3. Incercam sa-i facem sa-si revina dupa acest esec. Imi pare rau pentru fanii nostri care au crezut in aceasta calificare.

E o etapa din viata noastra, trebuie sa trecem peste ea, e foarte greu pentru ca am fost aproape de calificare. Am intalnit o echipa puternica care, dupa cum s-a jucat in repriza a 2-a, a meritat calificarea. Daca noi reuseam sa marcam la acea faza a lui Raul, altfel se juca toata calificarea

Vrem sa luam campionatul si sa jucam din nou cu Chelsea in Champions League" a spus Laurentiu Reghecampf la Sport.ro

"In prima repriza, Steaua a fost buna pe contraatac. Noi am avut incredere, am avut pasiune. Romanii au un antrenor bun si o organizare la fel de buna. La pauza stiam bine ce mai aveam de facut, trebuia sa mai avem incredere, asa ca am sperat pana la capat. Steaua a jucat bine, a jucat cu pasiune, am intalnit o echipa foarte puternica. Nu pot sa spun ca am remarcat pe cineva, nu e fair-play. In multe momente fanii romani au fost mai galagiosi decat cei ai lui Chelsea. Pentru noi a fost o placere sa vedem fanii adversi ca dau totul pentru o atmosfera senzationala si de un mare ajutor pentru echipa lor" a declarat Rafa Benitez la final.

Jucatorii: "Suntem dezamagiti. Trebuie sa invatam din asta"

"Nu pot sa zic eu unde s-a pierdut calificare, asa a fost sa fie. Chiar nu stiu, toti suntem dezamagiti si stim ca puteam mai mult dar asta a fost astazi. Sunt foarte dezamagiti. Trebuie sa trecem peste, trebuie sa ne gandim ca am jucat totusi cu Chelsea si sa castigam meciurile din campionat si sa castigam campionatul.

Sper cat de curand sa ne intoarcem la acest nivel, Steaua sa ajunga in Champions League" a declarat Vlad Chiriches la finalul meciului.

"Am jucat cu castigatoarea CL, s-a vazut ca e alt fotbal. Din pacate, chiar daca am jucat de la egal la egal, am pierdut. Asta e viata, mergem inainte.

Am avut multe de castigat din aceasta dubla, am castigat experienta si calitate. Nu se compara fotbalul de la acest nivel cu fotbalul din Liga 1" a spus si Adi Popa.

"Am fost asa de aproape, asta e. Cel mai mare castig este ca trebuie sa invatam din asta. Si Chelsea, ca echipa mare, a avut momente in care a fragmentat meciul, in care a fost o echipa cinica. Trebuie sa invatam din asta. Asa crestem si noi, mai ales ca mentalitate. Ce rost are sa vorbim la cald, nu le-am zis nimic colegilor. Nimeni nu are nevoie sa se bage cineva in viata lor, trebuie ca fiecare sa-si traiasca supararea in stilul sau. Diferenta dintre fotbalul din Anglia si cel din Romania e mai mare de 3-2 la general. Sincer"
a spus Alex Bourceanu.

Mitica Dragomir: "Steaua nu a avut rezerve deloc"

"Dezamagit, bineinteles. Eu am cam stiut ca asa o sa se intample. Le-am spus celor cu care eram la meci ca o sa pierdem la doua goluri diferente. Am simtit ca or sa ne curete; daca nu o faceau ei, o facea arbitrul. Fotbalul este o afacere, nu mai este un sport. Arbitrul ne-a ciupit exact cand a trebuit, a fost un arbitraj perfect pentru Chelsea.

Nu a iesit in evidenta nici in sens pozitiv, nici negativ. Dar, ca orice arbitru mare, a stiut in ce parte sa arbitreze.
Fotbalul romanesc nu s-a facut de ras, asta e important. E greu cu echipele din Anglia sau Germania, n-ai ce sa faci cu astia. Daca Rusescu dadea gol la inceputul meciului, era altceva. Daca ai o faza si dai gol, atunci esti fotbalist.

Latovlevici, sub nivelul jocului de la Bucuresti. Poate si accidentarea a fost de vina.

Steaua nu a rezerve deloc. Cand au facut schimbari, mai mult au dat inapoi" a spus presedintele Ligii Profesioniste de Fotbal.