LIVE VIDEO Europa League | AS Roma - AC Milan 2-1! "Giallorossii" sunt în semifinale!

AS Roma AC Milan Europa League Europa League
Data publicarii: Joi 18 Aprilie 2024, 23:10
Data actualizarii: Vineri 19 Aprilie 2024, 00:01

AS Roma se duelează cu AC Milan în returul sferturilor de finală ale Europa League. Meciul poate fi urmărit joi, de la 22:00, în direct pe PRO ARENA și VOYO.

AS Roma - AC Milan 2-1

Minutul 90+5: Final de meci!

Minutul 90+3: După verificarea VAR, culoare cartonașului este schimbată și Theo Hernandez primește doar unul de culoare galbenă.

Minutul 90+2: Theo Hernandez primește cartonașul roșu! Va viziona restul partidei de pe margine.

Minutul 90: Fikayo Tomori vede de asemenea un cartonaş galben.

Minutul 87: Davide Calabria primește un cartonaș galben.

Minutul 86:GOOOOOL AC Milan! Matteo Gabbia avansează în careu, unde a primit o centrare de la  Rafael Leao, și reușește un gol superb.

Minutul 83: Rafael Leao încearcă o pasă periculoasă în careu, dar mingea părăsește terenul.

Minutul 80: Edoardo Bove a avut nevoie de îngrijiri medicale din partea medicilor. Jucătorul a hotărât că poate continua.

Minutul 78: Luka Jovic a fost penalizat cu cartonaşul galben.

Minutul 73: Alessandro Florenzi  forțează o centrare în careu,dar defensiva milaneză elimină orice pericol.

Minutul 71: Alessandro Florenzi decide să încerce un șut spre poartă, dar tentativa sa nu amenință portarul.

Minutul 65: Ce ocazie! Tammy Abraham găsește spațiu în careu și decide să șuteze, dar mingea trece cu mult peste poartă.

Minutul 62: Yunus Musah trimite un şut îndrăsneț, care trece cu multe peste poartă.

Minutul 58: Leonardo Spinazzola trimite un şut promiţător după o acţiune individuală minunată, dar Mike Maignan a blocat orice pericol.

Minutul 46: Matteo Gabbia vede galbenul.

Minutul 45: Start de repriză secundă pe stadionul "Olimpico".

Prima repriză

Minutul 45+7: Sfârșit de primă repriză!

Minutul 45+5: Matteo Gabbia trimite o centrare lobată în interiorul careului mic dar mingea este respinsă de un adversar.

Minutul 45+4: Ce ocazie! Yunus Musah driblează trei jucători și ajunge în careu, dar trimite slab, în fundașul Chris Smalling.

Minutul 45+2: Pulisic își încearcă norocul cu un șut de la distanță, dar mingea ajunge în tribune.

Minutul 41: Arbitrul Szymon Marciniak face semnul VAR, dar după verificare, decizia a fost simplă: Nu e penalty!

Minutul 31: Zeki Celik primește un cartonaş roşu.

Minutul 22: GOOOOL Roma! Paulo Dybala înscrie un gol superb, la colțul lung, dintr-o poziție foarte grea.

Minutul 12: GOOOOL Roma! Gianluca Mancini înscrie în poarta goală, după o un șut deviat de un adversar.

Minutul 1: Start de meci!

În tur, AS Roma s-a impus cu scorul de 1-0, după reușita lui Gianluca Mancini din minutul 17.

AS Roma - AC Milan, 22:00, LIVE VIDEO pe PRO ARENA și VOYO

Avantajul echipei pregătite de Daniele De Rossi este fragil, mai ales dacă ținem cont că, în campionat, AC Milan s-a impus în ambele meciuri. În tur, rossonerii au învins-o cu scorul de 2-1 pe AS Roma, iar, în luna ianuarie, milanezii au obținut din nou victoria, de această dată cu 3-1.

În ultima etapă din Serie A, AC Milan a remizat cu Sassuolo, scor 3-3, în timp ce partida dintre Udinese și AS Roma a fost suspendată la scorul de 1-1, după ce Evan Ndicka, fundașul în vârstă de 24 de ani, s-a prăbușit pe gazon, iar cei de la AS Roma s-au temut că ar putea fi vorba despre un atac de cord.

Din fericire, nu a fost vorba despre un infarct, ci despre un traumatism toracic cu un minim pneumotorax stâng. Cert este însă că Evan Ndicka nu va evolua în meciul de pe ”Stadio Olimpico”.

Nu voi face schimbări majore față de primul tur. Vom încerca să ne apărăm într-o manieră obișnuită și să îi rănim având posesia balonului. Vom încerca să fim mai preciși în fața porții. Ar fi o mare lovitură pentru ei să primească încă un gol”, a spus Daniele De Rossi.

Stefano Pioli, antrenorul celor de la AC Milan, a mărturisit că are încredere că echipa sa poate întoarce scorul și poate obține calificarea în semifinalele Europa League.

Trebuie să avem încredere și să credem în noi. Sunt convins că avem potențialul de a face un meci foarte bun. Meciul din tur nu mai contează, nu putem să ne gândim la el prea mult. Sunt anumite lucruri pe care le putem face. Trebuie să ne punem adversarii în dificultate.

Este adevărat că este alt meci, sunt alte 95 de minute în care trebuie să ne străduim să obținem rezultatul pe care ni-l dorim”, a spus Pioli.

Echipa care se va califica în semifinalele competiției se va duela cu câștigătoarea duelului dintre Bayer Leverkusen și West Ham. În tur, Leverkusen s-a impus cu 2-0.

AS Roma – AC Milan | Echipele probabile

AS Roma: Svilar – Celik, Mancini, Smalling, Spinazzola – Bove, Paredes, Pellegrini – Dybala, Lukaku, El Shaarawy

AC Milan: Maignan – Calabria, Tomori, Gabbia, Hernandez – Bennacer, Reijnders – Pulisic, Loftus-Cheek, Leao - Giroud