Ionuț Stoica
Data publicarii: Vineri 07 Iunie 2024, 22:50
Data actualizarii: Vineri 07 Iunie 2024, 22:50

România a întâmpinat dificultăți serioase în ultimul amical înainte de EURO 2024, disputat împotriva modestei selecționate a Liechtensteinului.

Partida, desfășurată în Ghencea, a fost marcată de un incident grav în minutul 66, când doi dintre jucătorii naționalei, Valentin Mihăilă și George Pușcaș, au fost victimele unor intervenții dure din partea adversarilor.

Mihăilă și Pușcaș, la pământ!

În timpul unei faze de atac a României, Valentin Mihăilă a fost tras de tricou de un jucător din Liechtenstein, însă arbitrul a lăsat jocul să continue. Mingea a ajuns la George Pușcaș, care a fost imediat "secerat" și pus la pământ de un fundaș advers.

Situația a devenit și mai tensionată când jucătorul din Liechtenstein l-a călcat pe spate pe Pușcaș. Scena a șocat publicul, care a început să urle și să îl huiduie pe jucătorul advers. VEZI GALERIA FOTO

Un meci neașteptat de dificil

În ciuda poziției modeste a Liechtensteinului în clasamentul FIFA (locul 202 din 210), România a întâmpinat dificultăți în a marca în primele 65 de minute ale partidei. Deși au dominat posesia și au creat numeroase ocazii, "tricolorii" nu au reușit să înscrie.

Schimbări masive în echipa de start

Antrenorul Edi Iordănescu a efectuat nu mai puțin de 10 schimbări în echipa de start față de meciul amical cu Bulgaria, terminat 0-0. Singurul jucător menținut titular a fost Radu Drăgușin.

Echipa de start pentru partida cu Liechtenstein a fost următoarea: Moldovan - Sorescu, Drăgușin, Racovițan, Mogoș - Cicâldău, Șut, Olaru - Hagi, Pușcaș, Coman.

Programul României la EURO 2024

România se pregătește pentru EURO 2024, unde va evolua în Grupa E, alături de Ucraina, Belgia și Slovacia. Meciurile României în faza grupelor sunt programate astfel:

• 17 iunie, ora 16:00: România - Ucraina (Munchen)
  • 22 iunie, ora 22:00: Belgia - România (Koln)
  • 26 iunie, ora 19:00: Slovacia - România (Frankfurt)

EURO 2024 va fi transmis în România de PRO TV, Pro Arena și VOYO, iar partidele vor fi analizate de experți precum Laurențiu Reghecampf, Florin Răducioiu, Ciprian Marica, Răzvan Raț și Alexandru Chipciu.