Italia 1-1 Croatia! Doua executii magistrale si cate un punct pentru fiecare! Croatia, favorita surpriza a Grupei C: VIDEO 3D

Italia Euro 2012 Croatia Croatia Euro 2012 Euro 2012 Italia Euro 2012
Data publicarii: Joi 14 Iunie 2012, 18:08
Data actualizarii: Joi 14 Iunie 2012, 22:57

Italia si Croatia au remizat intr-un meci in care italienii s-au retras inexplicabil in aparare in a doua repriza. Ambele echipe sunt favorite la calificare in ultima etapa.

CLICK AICI pentru a vedea golurile in format 3D

Italia: 1.Buffon - 2.Maggio, 3.Chiellini, 19.Bonucci - 5.Motta, 8.Marchisio, 13.Giaccherini, 16.De Rossi, 21.Pirlo - 9.Balotelli, 10.Cassano
SUBS: 12.Sirigu, 14.De Sanctis, 4.Ogbonna, 6.Balzaretti, 7.Abate, 15.Barzagli, 18.Montolivo, 22.Diamanti, 23.Nocerino, 11.Di Natale, 17.Borini, 20.Giovinco.

Croatia: 1.Pletikosa - 2.Strinic, 5.Corluka, 13.Schildenfeld, 7.Rakitic - 8.Vukojevic, 10.Modric, 11.Srna, 20.Perisic - 9.Jelavic, 17.Mandzukic
SUBS: Kelava, Subasic, Simunic, 4.Buljat, 15.Vrsaljko, 21.Vida, 6.Pranjic, 14.Badelj, 16.Dujmovic, 19.Kranjcar, 18.Kalinic, 22.Eduardo.

Etapa viitoare: Italia - Irlanda, Spania - Croatia

FINAL! Buffon le da emotii italienilor pe final insa scorul final este 1-1. Italia a dominat prima repriza clar dar s-a retras dupa pauza iar croatii au profitat de singura ocazia pe care au avut-o!

Min 90: Se arata 5 minute de prelungire. Italienii se incurca intre ei in careul croatilor si nu reusesc sa traga la poarta la o faza foarte buna.

Min 85: Croatii se incurca si trimit mingea in corner. Italienii nu reusesc insa sa profite de fazele fixe la fel ca in prima repriza.

Comentaeza meciul: Cosmin22 - Italienii s-au crezut castigatori si s-au aparat in a doua repriza. Nu o sa castige niciodata turneul daca joaca asa. Sa ia lectii de la Germania!

<>   Iese Cassano, intra Giovinco la Italia
  <>   Iese Jelavic, intra Eduardo la Croatia

Min 80: Croatii domina fondul sonor pe stadionul din Poznan. Italia se apara si tine de rezultat. Un egal al conveni ambelor echipe.

22 voturi(4%)

Min 74: Croatii arunca iar cu torte in teren. Meciul este oprit de catre centralul Howard Webb.

Min 73: Incredibil, Mandzukic a inscris la prima ocazie a Croatiei in acest meci si urca la cota 3 in clasamentul golgheterilor, la egalitate cu Mario Gomez.

Situatia in grupa la 1-1:

Min 72: GOOOOOOOOOOOOOL Croatia!!!! Mandzukic preia incredibil in 7 metri si trimite mingea in vinclu! Croatii au aruncat cu torte in teren, meciul a fost oprit de arbitru!!!

Min 70: Croatii nu reusesc sa se apropie de poarta lui Buffon. Italienii au bagat "autobaza" in repriza a doua si e nevoie de o minune pentru ca Modric & Co. sa intoarca scorul.

<>   Iese Balotelli, intra Di Natale
  <>   Iese Perisic, intra Pranjic
  <>   Iese Motta, accidentat de Srna, intra Montolivo

Min 61: Sut bun al lui Balotelli de la 25 de metri, putin peste poarta.

Min 60: Intrare criminala a lui Srna! Croatul il loveste cu cotul in ceafa pe Motta insa arbitrul oprise deja jocul!

Min 56: Croatii arunca torte in teren. Este primul moment la Euro 2012 cand jocul este intrerupt pentru ca fanii au aruncat cu torte in teren.

Min 48: Modric trimite un nou sut, putin peste! Croatii au inceput tare a doua repriza, cu pressing agresiv si suturi de la distanta.

Situatia in grupa la 1-0 pentru Italia:

1. Italia 4p
2. Croatia 3p

Min 47: Sut Modric, retinut cu usurinta de Buffon.

Min 46: Incepe a doua repriza. Italienii trebuie sa tina de rezultat si iau o optiune importanta la calificare avand in vedere ca in ultima etapa vor juca impotriva Irlandei.

PAUZA! Italia conduce Croatia dupa o prima repriza entuziasmanta! Italienii au combinat perfect si au reusit sa deschida scorul dupa o lovitura libera executata perfect de Pirlo.

Min 45: Mandzukic trimite un sut slab din marginea careului, in bratele lui Buffon.

Min 38: GOOOOOOOOOOOOOOOOL Italia!!!!!!!!! Pirlo executa magistral o lovitura libera de la 17 metri!!! Mingea trece peste zid si cade aproape pe linia portii!! Traiectorie magica a sutului trimis de cel mai mare regizor de la Euro!

Min 36: OCAZIE FABULOASA pentru Italia! Marchisio rateaza singur cu portarul din doar 8 metri! Pletikosa a scos fabulos!!!!!

22 voturi(10.19%)

Min 33: OCAZIE Italia! Cassano trage putin pe langa poarta la o faza superba a Italiei!

Min 30: Cassano reuseste un dribling super pe dreapta! Italia are tot timpul 6 oameni in atac! CATENACCIO A MURIT!

Min 26: Italienii sunt inghesuiti in careu de croati la 2 cornere consecutive.

Min 20: Ocazie imensa pentru Croatia!!! Jelavic trece pe langa minge in doar 4 metri si Buffon retine cu noroc!

Min 16: Inca o ocazie mare pentru Italia! Pletikosa boxeaza de pe linia portii!

Comenteaza meciul: Madalin15: 1-1 scor final! Marcatori: Cassano si Modric.

Min 12: CE SUT trimite Marchisio! Italianul trage de la 30 de metri la o palma de vinclu! Pletikosa era invins!!!

Min 6: Cassano centreaza de pe stanga iar mingea era sa fie trimisa in propria poarta de catre un croat. Corner!

Min 3: Ocazie imensa pentru Balotelli! Italianul preia cu spatele la 10 metri de poarta si trage din intoarcere, putin pe langa!

Min 1: Italia si Croatia incep cel mai incins meci al zilei. Croatii domina fondul sonor la Poznan.

_______________________________________

Italia si Croatia nu au avut prea multe intalniri de-a lungul timpului - doar 6 meciuri au disputat cele doua echipe, Croatia avand 3 succese. Singura victorie a Italiei a avut loc acum 70 de ani! In 1942, in plin razboi mondial, Italia castiga cu 4-0.

Cel mai important meci dintre Italia si Croatia a avut loc pe 8 Iunie 2002 la Ibaraki in Japonia - atunci, croatii au castigat meciul cu 2-1 insa au pierdut razboiul, italienii reusind sa se califice mai departe in optimi.

Ultimul meci direct a fost primul pentru Italia dupa ce acestia devenisera campioni mondiali - pe 16 August 2006, Croatia cu Slaven Bilic la primul meci ca selectioner reusea sa castige cu 2-0 prin golurile lui Eduardo si Luka Modric chiar in Italia, la Livorno.

Meciul Italia - Croatia este in Polonia pe Stadionul municipal din Poznan.