Cupa Romaniei CS Dinamo faza regionala Gloria Geoagiu Mihai Bobonete Cupa Romaniei

Rezultatele rundei a doua din Cupa României: 13-0, 10-2, 8-1 și un 8-0 cu Bobonete integralist în competiția ”reinventată” de FRF

Performera etapei din faza regională a Cupei României a fost CS Gloria al Orașului Geoagiu, din județul Hunedoara, care a spulberat-o cu 13-0 pe Nera Bogodinț.

SPORT.RO
Data publicarii: Duminica 10 Iulie 2022, 13:00
Data actualizarii: Duminica 10 Iulie 2022, 13:04

Federația Română de Fotbal a publicat astăzi pe site-ul oficial rezultatele celei de-a doua etape din faza regională a Cupei României, care din această ediție se va disputa într-un nou format.

Performera rundei de sâmbătă a fost CS Gloria al Orașului Geoagiu, din județul Hunedoara, care a spulberat-o cu 13-0 pe Nera Bogodinț.

Alte scoruri uriașe au fost CS Dinamo București – AFC Iazu 8-0 (cu actorul Mihai Bobonete integralist la învinși) sau Victoria Gugești – Victoria Traian 10-2.

Se știu deja 6 din cele 14 finaliste ale fazei regionale

Regiunea 1

Grupa 1

Victoria Horia (Neamț) – Unirea Bacău (Bacău) – 13 iulie

* Victoria Lețcani (Iași) s-a retras din competiție

* În situația în care într-o grupă participă două echipe, acestea vor disputa un meci direct, iar în situaţia în care, după 90 de minute de joc rezultatul este egal, jocul se va prelungi cu 2 reprize a 15 minute fiecare, fără pauză între ele, dar cu o pauză de 5 minute până la prima repriză a prelungirilor. Dacă, după reprizele de prelungire egalitatea se menţine, echipa învingătoare va fi stabilită prin executarea loviturilor de departajare, potrivit procedurilor de determinare a câştigătorului jocului, stabilite de IFAB prin “Legile jocului”.

Grupa 2

Viitorul Darabani (Botoșani) – CSSM Vaslui (Vaslui) – 5-1 (3-4 la penalty-uri)

Viitorul Liteni (Suceava) – Viitorul Darabani 1-2

Urmează: CSSM Vaslui – Viitorul Liteni

VIITORUL DARABANI (Botoșani) s-a calificat deja în Finala Regiunii 1

Regiunea 2

Grupa 1

Someșul Feldru (Bistrița-Năsăud) – CSM Sighetu Marmației (Maramureș) – 3-1 (5-6 la penalty-uri)

Rapid Jibou (Sălaj) – Someșul Feldru 1-4

Urmează: CSM Sighetu Marmației – Rapid Jibou

SOMEȘUL FELDRU (Bistrița-Năsăud) s-a calificat deja în Finala Regiunii 2

Grupa 2

Recolta Dorolț (Satu Mare) – Crișul Sântandrei (Bihor) – 13 iulie

* Supporter 2.0 Cluj-Napoca (Cluj) s-a retras din competiție

* În situația în care într-o grupă participă două echipe, acestea vor disputa un meci direct, iar în situaţia în care, după 90 de minute de joc rezultatul este egal, jocul se va prelungi cu 2 reprize a 15 minute fiecare, fără pauză între ele, dar cu o pauză de 5 minute până la prima repriză a prelungirilor. Dacă, după reprizele de prelungire egalitatea se menţine, echipa învingătoare va fi stabilită prin executarea loviturilor de departajare, potrivit procedurilor de determinare a câştigătorului jocului, stabilite de IFAB prin “Legile jocului”.

Regiunea 3

Grupa 1

ACS Tg. Mureș 1898 (Mureș) – ACSM Codlea (Brașov) – 7-1 (8-7 la penalty-uri)

Inter Stars 2020 Sibiu (Sibiu) – ACS Tg. Mureș 1898 – 1-6

Urmează: ACSM Codlea – Inter Stars 2020 Sibiu

ACS Tg. Mureș 1898 (Mureș) s-a calificat deja în Finala Regiunii 3

Grupa 2

Universitatea din Alba Iulia (Alba) – CS Gheorgheni (Harghita)  – 2-0

Universitatea din Alba Iulia (Alba) s-a calificat în Finala Regiunii 3

* Județul Covasna nu a furnizat câștigătoarea Cupei României la nivel județean.

* În situația în care într-o grupă participă două echipe, acestea vor disputa un meci direct, iar în situaţia în care, după 90 de minute de joc rezultatul este egal, jocul se va prelungi cu 2 reprize a 15 minute fiecare, fără pauză între ele, dar cu o pauză de 5 minute până la prima repriză a prelungirilor. Dacă, după reprizele de prelungire egalitatea se menţine, echipa învingătoare va fi stabilită prin executarea loviturilor de departajare, potrivit procedurilor de determinare a câştigătorului jocului, stabilite de IFAB prin “Legile jocului”.

Regiunea 4

Grupa 1

Nera Bogodinți (Caraș-Severin) – CSO Turceni (Gorj) – 0-4 (5-3 la penalty-uri)

CS Gloria al Orașului Geoagiu (Hunedoara) – Nera Bogodinț – 13-0

Urmează: CSO Turceni – CS Gloria al Orașului Geoagiu

Grupa 2

Victoria Felnac (Arad) – Recolta Dănceu (Mehedinți) – 6-2 (2-4 la penalty-uri)

CSM Lugoj (Timiș) – Victoria Felnac – 5-3 (2-3 la penalty-uri)

Urmează: Recolta Dănceu – CSM Lugoj

Regiunea 5

Grupa 1

Oltul Curtișoara (Olt) – ACS Roberto Ziduri (Dâmbovița) – 4-5 (3-4 la penalty-uri)

Sparta Râmnicu Vâlcea (Vâlcea) – Oltul Curtișoara 0-1 (4-5 la penalty-uri)

Urmează: ACS Roberto Ziduri – Sparta Râmnicu Vâlcea

Grupa 2

Dunărea Turris Tr. Măgurele (Teleorman) – Inter Câmpulung (Argeș) – 2-0 (4-5 la penalty-uri)

Dunărea Calafat (Dolj) – Dunărea Turris Tr. Măgurele 1-3

Urmează: Inter Câmpulung – Dunărea Calafat

DUNĂREA TURRIS TR. MĂGURELE (Teleorman) s-a calificat deja în Finala Regiunii 5

Regiunea 6

Grupa 1

Dunărea 2020 Giurgiu (Giurgiu) – Școala de Fotbal ARD Snagov (Ilfov) – 4-3 (4-3 la penalty-uri)

Atletic United 1906 Ploiești (Prahova) – Dunărea 2020 Giurgiu – 2-2 (7-8 la penalty-uri)

Urmează: Școala de Fotbal ARD Snagov – Atletic United 1906 Ploiești

Grupa 2

AFC Iazu (Ialomița) – Progresul Fundulea (Călărași) – 0-3 (6-5 la penalty-uri)

CS Dinamo București (București) – AFC Iazu – 8-0 (5-4 la penalty-uri)

Urmează: Progresul Fundulea – CS Dinamo București

Regiunea 7

Grupa 1

Victoria Traian (Brăila) – Axiopolis Cernavodă (Constanța) – 0-12 (5-4 la penalty-uri)

Victoria Gugești (Vrancea) – Victoria Traian 10-2 (2-4 la penalty-uri)

Urmează: Axiopolis Cernavodă – Victoria Gugești

Grupa 2

Unirea Braniștea (Galați) – Voința Lanuri (Buzău) – 3-1 (2-4 la penalty-uri)

Pescărușul Sarichioi Junior (Tulcea) – Unirea Braniștea 1-8

Urmează: Voința Lanuri – Pescărușul Sarichioi Junior

UNIREA BRANIȘTEA (Galați) s-a calificat deja în Finala Regiunii 7

* Primele meciuri din grupe s-au disputat pe 6 iulie.

De ce se execută lovituri de departajare, indiferent de scorul final

”În conformitate cu decizia Comitetului Executiv din data de 29.06.2022, la finalul fiecărui meci din grupe se vor executa lovituri de departajare, indiferent de scorul final. 

Excepţie pot face meciul al doilea și al treilea, doar în situaţia în care echipa calificată din grupă în finala regiunii a fost deja stabilită ca urmare a rezultatelor din primele două meciuri, situaţie în care nu va mai fi necesară executarea loviturilor de departajare.

Rezultatul loviturilor de departajare va fi folosit drept criteriu de departajare în cazul în care la finalul meciurilor dintr-o grupă va exista o egalitate perfectă a liniei de clasament între două sau mai multe echipe.

În situaţia în care şi după aplicarea criteriului loviturilor de departajare egalitatea perfectă între cluburi se va păstra în clasament, ca ultim criteriu de departajare se va proceda la tragerea la sorţi a echipei califícate în finala regiunii”, a precizat FRF pe site-ul oficial.

Foto: Gabriel Chirea & Facebook - FC Gloria Geoagiu

Modifică setările cookies