Cupa Romaniei faza regionala FRF Cupa Romaniei

Să înceapă nebunia! La meciurile Cupei din grupe se vor executa lovituri de departajare, indiferent de scorul final

Federația Română de Fotbal a explicat noul regulament al competiției, care va debuta miercuri, 6 iulie, cu faza regională.

SPORT.RO
Data publicarii: Luni 04 Iulie 2022, 12:16
Data actualizarii: Luni 04 Iulie 2022, 12:24

FRF a anunțat azi că faza regională a Cupei României, în care câștigătoarele cupelor județene sunt împărțite în grupe, se joacă pe 6, 9 și 13 iulie.

”Meciurile se vor desfășura în cele 14 grupe planificate cu câte 3 echipe fiecare și grupate în 7 regiuni geografice. Ulterior, pe 16 iulie, câștigătoarele celor două grupe din fiecare regiune se vor întâlni în Finala Regională!

FRF: ”La finalul fiecărui meci din grupe se vor executa lovituri de departajare, indiferent de scorul final”

În conformitate cu decizia Comitetului Executiv din data de 29.06.2022, la finalul fiecărui meci din grupe se vor executa lovituri de departajare, indiferent de scorul final. Excepţie pot face meciul al doilea și al treilea, doar în situaţia în care echipa calificată din grupă în finala regiunii a fost deja stabilită ca urmare a rezultatelor din primele două meciuri, situaţie în care nu va mai fi necesară executarea loviturilor de departajare.

Rezultatul loviturilor de departajare va fi folosit drept criteriu de departajare în cazul în care la finalul meciurilor dintr-o grupă va exista o egalitate perfectă a liniei de clasament între două sau mai multe echipe.

În situaţia în care şi după aplicarea criteriului loviturilor de departajare egalitatea perfectă între cluburi se va păstra în clasament, ca ultim criteriu de departajare se va proceda la tragerea la sorţi a echipei califícate în finala regiunii”, a explicat FRF pe site-ul oficial.

Programul Cupei României - faza regională

Meciul 1: 6 iulie, meciul 2: 9 iulie, meciul 3: 13 iulie

REGIUNEA 1

GRUPA 1

Victoria Lețcani (Iași) – Victoria Horia (Neamț), Unirea Bacău (Bacău) – Victoria Lețcani, Victoria Horia – Unirea Bacău

GRUPA 2

Viitorul Darabani (Botoșani) – CSSM Vaslui (Vaslui), Viitorul Liteni (Suceava) – Viitorul Darabani, CSSM Vaslui – Viitorul Liteni

REGIUNEA 2

GRUPA 1

Someșul Feldru (Bistrița-Năsăud) – CSM Sighetu Marmației (Maramureș), Rapid Jibou (Sălaj) – Someșul Feldru, CSM Sighetu Marmației – Rapid Jibou

GRUPA 2

Supporter 2.0 Cluj-Napoca (Cluj) – Recolta Dorolț (Satu Mare), Crișul Sântandrei (Bihor) – Supporter 2.0 Cluj-Napoca, Recolta Dorolț – Crișul Sântandrei

REGIUNEA 3

GRUPA 1

ACS Tg. Mureș 1898 (Mureș) – ACSM Codlea (Brașov), Inter Stars 2020 Sibiu (Sibiu) – ACS Tg. Mureș 1898, ACSM Codlea – Inter Stars 2020 Sibiu

GRUPA 2

Universitatea din Alba Iulia (Alba) – CS Gheorgheni (Harghita)  – 9 iulie

* Județul Covasna nu a furnizat câștigătoarea Cupei României la nivel județean.

În situația în care într-o grupă participă două echipe, acestea vor disputa un meci direct, iar în situaţia în care, după 90 de minute de joc rezultatul este egal, jocul se va prelungi cu 2 reprize a 15 minute fiecare, fără pauză între ele, dar cu o pauză de 5 minute până la prima repriză a prelungirilor. Dacă, după reprizele de prelungire egalitatea se menţine, echipa învingătoare va fi stabilită prin executarea loviturilor de departajare, potrivit procedurilor de determinare a câştigătorului jocului, stabilite de IFAB prin “Legile jocului”.

REGIUNEA 4

GRUPA 1

Nera Bogodinți (Caraș-Severin) – CSO Turceni (Gorj), CS Gloria al Orașului Geoagiu (Hunedoara) – Nera Bogodinți, CSO Turceni – CS Gloria al Orașului Geoagiu

GRUPA 2

Victoria Felnac (Arad) – Recolta Dănceu (Mehedinți), CSM Lugoj (Timiș) – Victoria Felnac, Recolta Dănceu – CSM Lugoj

REGIUNEA 5

GRUPA 1

Oltul Curtișoara (Olt) – ACS Roberto Ziduri (Dâmbovița), Sparta Râmnicu Vâlcea (Vâlcea) – Oltul Curtișoara, ACS Roberto Ziduri – Sparta Râmnicu Vâlcea

GRUPA 2

Dunărea Turris Tr. Măgurele (Teleorman) – Inter Câmpulung (Argeș), Dunărea Calafat (Dolj) – Dunărea Turris Tr. Măgurele, Inter Câmpulung – Dunărea Calafat

REGIUNEA 6

GRUPA 1

Dunărea 2020 Giurgiu (Giurgiu) – Școala de Fotbal ARD Snagov (Ilfov), Atletic United 1906 Ploiești (Prahova) – Dunărea 2020 Giurgiu, Școala de Fotbal ARD Snagov – Atletic United 1906 Ploiești

GRUPA 2

AFC Iazu (Ialomița) – Progresul Fundulea (Călărași), CS Dinamo București (București) – AFC Iazu, Progresul Fundulea – CS Dinamo București

REGIUNEA 7

GRUPA 1

Victoria Traian (Brăila) – Axiopolis Cernavodă (Constanța), Victoria Gugești (Vrancea) – Victoria Traian, Axiopolis Cernavodă – Victoria Gugești

GRUPA 2

Unirea Braniștea (Galați) – Voința Lanuri (Buzău), Pescărușul Sarichioi Junior (Tulcea) – Unirea Braniștea, Voința Lanuri – Pescărușul Sarichioi Junior

Foto: frf.ro

Modifică setările cookies