Rapid si Dinamo au reteta pentru SHOW! Vezi statistica INCREDIBILA si spune cate goluri crezi ca se vor marca pe National Arena?

Rapid Bucuresti Cupa Romaniei Dinamo Bucuresti Cupa Romaniei
Data publicarii: Miercuri 23 Mai 2012, 18:35
Data actualizarii: Miercuri 23 Mai 2012, 18:41

Derbyurile dintre Rapid si Dinamo au fost mereu spectaculoase, fie in campionat, cupa sau supercupa. Iata statistica:

In ultimii 10 ani, Rapid si Dinamo s-au intalnit de 23 de ori, in partide in care s-au marcat 79 de goluri.

Ultimele trei meciuri intre cele doua au fost plictisitoare, cele doua partide din 2011, cat si cea de anul acesta, terminandu-se 0-0.

In Cupa Romaniei au jucat intr-un meci direct o singura data in ultimii 10 ani, in 2009, cand Dinamo a castigat cu 4-2, in sferturi.

De-a lungul celor 10 sezoane de intalniri directe, Dinamo sta mai bine, cu 42 de goluri marcate, in timp ce Rapid a inscris numai 35.

Cele mai multe goluri marcate intr-un singur Dinamo-Rapid au fost 7, in doua meciuri din ultimii 10 ani, ambele in campionat: in 2003, 4-3 pentru Rapid in "Groapa" si in 2005, 5-2 pentru Dinamo, tot in Stefan cel Mare.

Rapid a castigat pana acum de 13 ori Cupa Romaniei, in timp de Dinamo are 12 trofee.

Cele doua echipe s-au luptat de 5 ori cu trofeul pe masa, in afara obisnuitei confruntari din campionat:

1968  Cupa  Dinamo-Rapid 3-1, in prelungiri

2002  Cupa  Rapid-Dinamo 2-1

2002 Supercupa Dinamo-Rapid 1-2

2003 Supercupa Rapid-Dinamo 1-0, in prelungiri

2007 Supercupa Dinamo-Rapid 1-1, 6-7 la penaltyuri

La casele de pariuri, Rapid are 2,50 ca va castiga, iar Dinamo are 2,80. Egalul in cele 90 de minute are cea mai mare cota, 3,10.