Finala violentei! Dragomir:  "A fost o finala stricata de arbitraj!"

Data publicarii: Sambata 13 Iunie 2009, 23:02
Data actualizarii: Sambata 13 Iunie 2009, 23:34

CFR Cluj 3-0 Timisoara!Finala Cupei Romaniei a fost stricata de fani si de arbitraj anunta Dragomir!

Timisoara a refuzat sa participe la festivitatea de premiere! 200 de fani ai CFR-ului au intrat pe teren!

"Nu au nicio scuza cei care au facut asa ceva. Meciul a fost stricat de arbitraj. Organizarea a fost modesta. Cand scoti 2000 de oameni pe strazile orasului fac praf orasul. Nu inteleg de ce l-au pus pe Balaj la finala. A fost o presiune prea mare pe el. Si el si tusierul au stricat meciiul. Nu am vazut de mult asa un meci stricat de arbitraj!" a spus Dragomir la Sport.ro!

Finala Cupei Romaniei, dintre CFR Cluj si FC Timisoara, a fost intrerupta pentru a doua oara, sambata, dupa ce, de aceasta data, cativa suporteri ai echipei timisorene au intrat pe teren, iar in tribune au avut loc noi incidente intre fani si fortele de ordine.

Partida a fost intrerupta in minutul 86, cand FC Timisoara se afla in atac si chiar a inscris, insa golul nu a fost validat dupa ce in interiorul careului de 16 metri ajunsesera deja doi dintre fani. Unul din fani a reusit chiar sa ia mingea cu care se juca.
Fortele de ordine au intervenit in momentul in care suporterii din peluza incercau sa intre pe teren. Fanii au ripostat si au inceput sa-i loveasca pe jandarmi cu cozile de la steaguri si au aruncat in acestia cu zeci de scaune rupte. Dupa aproximativ cinci minute, suporterii recalcitranti au fost izolati in peluza, iar fortele de ordine au evacuat zona.
Meciul s-a reluat dupa aproximativ 7 minute.
Partida a mai fost intrerupta o data in minutul 37. In prealabil, suporterii timisoreni au rupt gardul care desparte suprafata de joc de tribune, insa nu au patruns in teren, ei fiind opriti cu dificultate de un cordon de stewarzi.
Fanii au scadat: "Rusine, rusine sa va fie" si le-au cerut jucatorilor echipei FC Timisoara sa paraseasca terenul.

Incidentele au plecat de la o faza petrecuta in careul echipei CFR Cluj, la care Muresan l-a jenat pe atacantul Gigel Bucur, oficialii si jucatorii timisoreni solocitand atunci acordarea unei lovituri de pedeapsa