Cupa ramane la Cluj! CFR 3-0 Timisoara! (Deac '6, Peralta '28, Culio '53)

CFR Cluj Cupa Romaniei
Data publicarii: Sambata 13 Iunie 2009, 22:57
Data actualizarii: Sambata 13 Iunie 2009, 23:15

CFR Cluj a salvat intr-o mare masura acest sezon, reusind sa isi pastreze trofeul Cupei Romaniei, dupa victoria de senzatie cu 3-0 in fata lui Poli Timisoara, intr-un meci plin de incidente desfasurat la Targu Jiu.

Bataie pe Cupa: Fanii Timisoarei si cei ai CFR-ului s-au luat la bataie!
  Finala intrerupta cateva minute din cauza unor fumigene aruncate pe teren!

CFR Cluj a castigat cu 3-0 la Targu Jiu in fata Timisoararei, prin golurile reusite de Deac ('6), Peralta ('28) si Culio ('53). Echipa lui Paszkany pastreaza trofeul la Cluj, o mica alinare pentru ratarea campionatului.

Cartonase galbene: Peralta 36, Y. Kone 42, Culio 54 / Alexa 34, Borbely 36, Cisovsky 76, Art. Karamian 90+3
Arbitri: Cristian Balaj - Cristian Nica, Aurel Onita.
Stadion: Municipal (Targu Jiu); Spectatori: 8.500 (jocul s-a disputat cu casa inchisa).

Cum s-au marcat golurile:
1-0, min. 6: Ciprian Deac a reluat cu capul foarte bine o lovitura de la coltul terenului executata de Culio, profitand si de o iesire neinspirata a portarului Costel Pantilimon.
2-0, min. 28: Sixto Peralta a transformat cu siguranta o lovitura de la 11 metri.
3-0, min. 54: Sixto Peralta a executat o lovitura libera de langa careul timisorenilor, i-a trimis balonul lui Culio, care a marcat cu un sut imparabil de la circa 10 metri.

In minutul 27, Iasmin Latovlevic a fost neatent la o minge in propriul careu, Toni a fost pe faza si a incercat recuperarea, iar fundasul timisorean a faultat, determinandu-l pe centralul Cristain Balaj sa acorde o lovitura de la 11 metri, in urma unei semnalizari a asistentului Aurel Onita.

In pauza finalei, organizatorii au stins luminile si au pus in scena un foc de artificii impresionant, dar si un joc de lasere si lumini, pe care oameni din stadion l-au urmarit cu interes.

VIOLENTA LA TARGU JIU!

Partida a fost intrerupta in minutul 86, cand FC Timisoara se afla in atac si chiar a inscris, insa golul nu a fost validat dupa ce in interiorul careului de 16 metri ajunsesera deja doi dintre fani. Unul din fani a reusit chiar sa ia mingea cu care se juca.

Fortele de ordine au intervenit in momentul in care suporterii din peluza incercau sa intre pe teren. Fanii au ripostat si au inceput sa-i loveasca pe jandarmi cu cozile de la steaguri si au aruncat in acestia cu zeci de scaune rupte. Dupa aproximativ cinci minute, suporterii recalcitranti au fost izolati in peluza, iar fortele de ordine au evacuat zona.

Meciul s-a reluat dupa aproximativ 7 minute.

Partida a mai fost intrerupta o data in minutul 37. In prealabil, suporterii timisoreni au rupt gardul care desparte suprafata de joc de tribune, insa nu au patruns in teren, ei fiind opriti cu dificultate de un cordon de stewarzi.

Fanii au scadat: "Rusine, rusine sa va fie" si le-au cerut jucatorilor echipei FC Timisoara sa paraseasca terenul.

Incidentele au plecat de la o faza petrecuta in careul echipei CFR Cluj, la care Muresan l-a jenat pe atacantul Gigel Bucur, oficialii si jucatorii timisoreni solocitand atunci acordarea unei lovituri de pedeapsa

ADIO PEREIRA
Uruguayanul Alvaro Pereira a intrat pe teren in minutul 58 al partidei in locul lui Sixto Peralta, iar acesta a fost pentru el ultimul joc in tricoul lui CFR Cluj. Fotbalistul a venit la ardeleni in urma cu un an pentru doua milioane de euro, iar la finalul acestui sezon va pleca in Portugalia, la FC Porto, clujenii urmand sa incaseze 4,5 milioane de euro.

In tribune au fost prezenti aproximativ 3.500 de suporteri ai echipei FC Timisoara, desi acestia aveau rezervate doar 3.000 de bilete, dar si 1.000 de sustinatori ai formatiei lui Antonio Conceicao. Cei din urma au afisat la inceputul meciului un banner foarte mare pe care scria "Impreuna vom invinge mereu", dar nu au uitat nici de timisoreni pe care i-au ironizat cu mesajul: "Noi o cupa si un campionat, voi povesti nesfarsite din Banat".

PREMIERUL, CU CFR!
La meciul de la Targu Jiu a asistat si premierul Romaniei, Emil Boc, care a ajuns la stadion cu aproximativ o jumatate de ora inainte de startul partidei cu un elicopter. Emil Boc a luat loc in loje, alaturi de presedintele FRF, Mircea Sandu, si antrenorul lui Sahtior

Echipele  de start:

CFR Cluj: N. ClaroTony, G. Muresan, Alcantara, Panin Mara, Dani, Peralta, Culio, Deac Y. Kone

Poli Timisoara: PantilimonV. Badoi, Cisovsky, Nibombe, Latovlevici S. Stancu, Alexa, Borbely, Art. Karamian, G. Bucur, Parks