Alex Chipciu, furios după ce a ratat calificarea în finala Cupei României: ”Au sărit tibiile în aer! A mea e varză”

alex chipciu Cupa Romaniei Cupa Romaniei Alex Chipciu, jucător la U Cluj/sursa foto: Getty
Data publicarii: Joi 18 Aprilie 2024, 22:54
Data actualizarii: Joi 18 Aprilie 2024, 22:53

”U” Cluj s-a duelat la Galați cu Oțelul în semifinala Cupei României.

Ardelenii au făcut joi deplasarea pentru confruntarea din penultima fază a competiției. La capătul celor 90 de minute, ”U” Cluj a pierdut cu 1-2 și a irosit șansa de a se califica în finala Cupei României, unde ar fi așteptat-o Corvinul Hunedoara.

La finalul meciului, Alex Chipciu și-a exprimat indignarea și a evidențiat jocul dur practicat de elevii lui Dorinel Munteanu. De asemenea, fotbalistul ”șepcilor roșii” a menționat că agresivitatea gălățenilor a fost permisă și de ”centralul” Radu Petrescu.

”E dureros, ai sentimente contradictorii după un astfel de meci și multe emoții. Asta e soarta noastră. Muncești mult și când e să fii acolo, nu ești… Ăsta e fotbalul. Am controlat jocul, dacă ar fi să mă gândesc la fotbal. Ei ne-au dat bătut cu un joc dur, permis și de Radu, au sărit tibiile în aer. Am tibia varză.

Au fost faze fixe, s-au pierdut marcaje. Nici nu mai știu cum a fost la golul doi, cred că a fost și henț, am împins mingea. La fazele astea, probabil și pentru că nu avem talie foarte mare, avem de suferit. Asta este, ne întoarcem aici duminică pentru a juca în campionat. Asta e viața.

Dacă analizăm jocul, noi am vrut să jucăm fotbal și am avut cele mai importante ocazii. Ei au avut două faze fixe, bravo lor, felicitări”, a spus Alex Chipciu după meci.

Finala Cupei României din ediția 2023-2024 se va disputa la Sibiu, pe stadionul Municipal, pe data de 15 mai. Tot acolo s-a disputat și finala din sezonul precedent, dintre Universitatea Cluj și Sepsi OSK, câștigată la penalty-uri de covăsneni.