VIDEO EXCLUSIV Nicolae Dică, de la agonie la extaz! Imaginile care nu s-au văzut la TV: cum a trăit golul lui Cordea

Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Vineri 12 August 2022, 15:46
Data actualizarii: Vineri 12 August 2022, 15:46

FCSB a câștigat și returul cu Dunajska Streda din al treilea tur al preliminariilor UEFA Europa Conference League, scor 1-0.

Singurul gol al partidei a fost marcat de Andrei Cordea, în minutul 29, după o fază inițiată de Octavian Popescu, cu o pasă spectaculoasă cu exteriorul. Căpitanul roș-albaștrilor i-a pasat lui Bogdan Rusu, care a pătruns în careu și a șutat la colțul lung, lovind bara.

Mingea a ajuns ulterior la Cordea, în fața porții, care a trimis în plasă fără probleme. Faza a fost trăită de Nicolae Dică la o intensitate extrem de mare, antrenorul fiind surprins pe reluări în timp ce se pusese în genunchi, în așteptarea ca echipa sa să înscrie.

Nicolae Dică, în culmea fericirii după golul marcat de Cordea

Tehnicianul vicecampioanei a fost surprins, dintr-un alt unghi, la momentul în care echipa sa a marcat golul victoriei de pe Arena Națională. Reacția lui Nicolae Dică este una de milioane, fericirea fiind vizibilă pe chipul său din momentul în care Cordea a deschis scorul.

„A fost scărița lui Rusu și parcă nu mai intra mingea în poartă, s-a dus în bară, m-am luminat puțin când l-am văzut pe Cordea. Sunt lucruri pe care nu poți să le controlezi, bucurii, mă bucur că am reușit să marcăm din acea fază. Într-adevăr, i-am zis lui Rusu când l-am schimbat că dacă reușea să aibă aceeași execuție ca în prima repriză reușea să marcheze cu o scăriță, dar e important că a făcut-o în prima repriză și am marcat”, a declarat Nicolae Dică la finalul meciului.