VIDEO Conference League, prima etapă din faza grupelor: rezultatele și marcatorii. Victorie mare pentru PAOK-ul lui Răzvan Lucescu!

grupele Conference League HJK Helsinki KI Klaksvik PAOK Salonic Razvan Lucescu Conference League
Data publicarii: Vineri 22 Septembrie 2023, 08:35
Data actualizarii: Vineri 22 Septembrie 2023, 08:44

Antrenorul lui PAOK Salonic este singurul român prezent în grupele Conference League în acest sezon.

PAOK Salonic, echipă antrenată de românul Răzvan Lucescu, a învins-o pe HJK Helsinki cu scorul de 3-2, joi seara, în deplasare, în prima etapă a grupelor Europa Conference League la fotbal.

Campioana Finlandei, care a eliminat-o în play-off pe Farul Constanţa, a deschis scorul prin Hassane Bande (35), dar PAOK a egalat după pauză, prin golul lui Konstantinos Koulierakis (55).

Echipa elenă a înclinat balanţa pe final, când au punctat bulgarul Kiril Despodov (81) şi spaniolul Brandon Thomas (90+4). HJK nu a renunţat şi a mai înscris o dată, prin Bojan Radulovic (90+9 - penalty).

Scorul serii a fost realizat de Dinamo Zagreb, 5-1 cu FC Astana, atacantul Bruno Petkovic reuşind o dublă. O victorie la fel de clară a reuşit Ludogoreţ Razgrad, 4-0 cu Spartak Trnava.

Nebunie în Legia Varșovia - Aston Villa 3-2 și Zrinjski Mostar - AZ Alkmaar 4-3

Legia Varşovia a obţinut o victorie neaşteptată, 3-2 cu Aston Villa, albanezul Ernest Muci înscriind o dublă.

Cel mai spectaculos meci al acestei prime etape a fost cel dintre Zrinjski Mostar şi AZ Alkmaar, câştigat de bosniaci cu 4-3, după ce oaspeţii au avut 3-0 la pauză. Myron van Brederode (10), Sven Mijnans (32) şi Dani De Wit (44) au înscris pentru AZ, dar gazdele au revenit incredibil după pauză, marcând prin Zvonimir Kozulj (48, 81), Josip Corluka (68) şi Aldin Hrvanovic (71).

Rezultatele și marcatorii din prima etapă a grupelor Conference League

Grupa A

Miercuri

Lille OSC - Olimpija Ljubljana 2-0

Au marcat: Jonathan David 43 - penalty, Yusuf Yazici 90+5.

Joi

Slovan Bratislava - KI Klaksvik 2-1

Au marcat: Vladimir Weiss 54, Aleksandar Cavric 74, respectiv Deni Pavlovic 49.

Grupa B

Maccabi Tel Aviv - Breidablik 3-2

Au marcat: Yvann Macon 11, Eran Zahavi 25, Dan Biton 32, respectiv Klaemint Olsen 44, 55.

Zaria Lugansk - KAA Gent 1-1

Au marcat: Eduardo Guerrero 70, respectiv Hugo Cuypers 67.

Grupa C

Dinamo Zagreb - FC Astana 5-1

Au marcat: Bruno Petkovic 43 - penalty, 53 - penalty, Marko Bulat 58, Antonio Marin 85, Tibor Halilovic 90+3, respectiv Kamo Hovhanisian 78.

Viktoria Plzen - FC Ballkani 1-0

A marcat: Lukas Kalvach 73.

Grupa D

FC Bruges - Beşiktaş Istanbul 1-1

Au marcat: Hans Vanaken 77, respectiv Cenk Tosun 88.

FC Lugano - Bodo/Glimt 0-0

Grupa E

Legia Varşovia - Aston Villa 3-2

Au marcat: Pawel Wszolek 3, Ernest Muci 26, 51, respectiv Jhon Duran 6, Lucas Digne 38.

Zrinjski Mostar - AZ Alkmaar 4-3

Au marcat: Zvonimir Kozulj 48, 81, Josip Corluka 68, Aldin Hrvanovic 71, respectiv Myron van Brederode 10, Sven Mijnans 32, Dani De Wit 44.

Grupa F

Ferencvaros TC - Cukaricki 3-1

Au marcat: Barnabas Varga 44 - penalty, Owusu Kwabena 45+7, Aleksandar Pesic 79, respectiv Djorde Ivanovic 26.

KRC Genk - Fiorentina 2-2

Au marcat: Andi Zeqiri 12, Mark McKenzie 85, respectiv Luca Ranieri 7, 23.

Grupa H

Fenerbahce Istanbul - FC Nordsjaelland 3-1

Au marcat: Miguel Crespo 24, Michy Batshuayi 30, Serdar Aziz 47, respectiv Oliver Villadsen 55.

Ludogoreţ Razgrad - Spartak Trnava 4-0

Au marcat: Ivan Iordanov 46, Jakub Piotrowski 50, 63, Rwan Seco 90+4.

Grupa G

Eintracht Frankfurt - Aberdeen FC 2-1

Au marcat: Omar Marmoush 11 - penalty, Robin Koch 61, respectiv Dante Polvara 22.

HJK Helsinki - PAOK Salonic 2-3

Au marcat: Hassane Bande 35, Bojan Radulovic 90+9 - penalty, respectiv Konstantinos Koulierakis 55, Kiril Despodov 81, Brandon Thomas 90+4.