Comentariul lui Gigi Becali despre schimbarea lui Andrea Compagno în meciul cu FC Nordsjaelland: "A fost prea din scurt"

Gigi Becali Andrea Compagno Conference League FC Nordsjaelland FCSB Conference League
Data publicarii: Vineri 11 August 2023, 19:48
Data actualizarii: Vineri 11 August 2023, 20:16

FCSB a încheiat la egalitate, scor 0-0, în prima manșă din turul trei preliminar din Conference League, cu FC Nordsjaelland.

FCSB a jucat din minutul 59 cu un om în plus, după ce de la FC Nordsjaelland a fost eliminat Nagalo, pentru cumul de cartonașe galbene. Totuși, vicecampioana României nu a reușit să expedieze niciun șut pe poartă, iar danezii au lovit transversala în prelungiri.

Imediat după eliminarea de la FC Nordsjaelland, FCSB a făcut o schimbare. A ieșit de pe teren unicul atacant de careu, Andrea Compagno, iar în locul său a fost introdus Vali Gheorghe, o modificare criticată de mai mulți analiști TV.

Gigi Becali a lămurit misterul schimbării lui Andrea Compagno

Patronul vicecampioanei României a declarat că i-a lăsat pe Elias Charalambous și Mihai Pintilii să facă schimbările și că această mutare nu ar mai fi trebuit fi făcută după eliminarea de la adversari.

"Eu am vorbit atunci cu ei. Planul era făcut. Schimbarea s-a transmis atunci când s-a luat și roșul la ei. Charalambous și Pintili trebuiau să o revoce. Au vrut să facă asta, dar nu au mai avut timp. A fost prea din scurt.

Sunt momente în care eu spus să facă ce vor ei. Și la jocul acesta le-am zis că vă las pe voi, că știți mai bine echipa. Doar i-am întrebat cum or să facă pressingul, iar ei au zis că o să alterneze.

Așa a și făcut. I-a lăsat să se joace acolo cu portarul, să paseze cu el. I-au lăsat să paseze între ei, că dacă tot au portar bun care știe să paseze, le-a dat voie să se distreze în jumatea lor cât au vrut ei", a declarat Gigi Becali, potrivit Fanatik