Conference League
Data publicarii: Joi 21 Iulie 2022, 23:24
Data actualizarii: Joi 21 Iulie 2022, 23:23

Sepsi a obținut prima victorie europeană din istoria clubului, după ce a învins Olimpija Ljubljana, scor 3-1, în manșa tur din runda a doua preliminară a Conference League.

În fața unui stadion plin, Sepsi s-a văzut condusă după doar patru minute, în urma golului marcat de Seslar, însă echipa lui Cristiano Bergodi a reușit să egaleze chiar în prelungirile primului act, când Marius Ștefănescu a înscris la câteva clipe după ce ratase un penalty.

Aplauze în picioare pentru Sepsi, după victoria din Conference League

Din minutul 66, formația din Sfântu Gheorghe a jucat în superioritate numerică, după ce același Seslar a fost eliminat. În urma fazei respective, Sepsi a primit și un penalty, însă Alexandru Tudorie a ratat de la 11 metri. Totuși, covăsnenii au dat lovitura pe final, când reușita lui Nicolae Păun și autogolul lui Karamatic au adus victoria cu 3-1.

La finalul partidei, jucătorii și antrenorii lui Sepsi au făcut un tur al stadionului, fiind aplaudați în picioare de fani. Ulterior, au cântat alături de galerie, unde s-au văzut și câteva steaguri ale Ungariei.

La meci au fost prezenți Viktor Orban, premierul Ungariei, dar și Marco Rossi, selecționerul maghiarilor.

Returul dintre Olimpija Ljubljana și Sepsi va avea loc în Slovenia, joi, 28 iulie, de la ora 20:00.

Dacă va trece în turul 3, Sepsi va urma să întâlnească învingătoarea din duelul Rijeka (Croația) - Djurgarden (Suedia). În tur, nordicii s-au impus cu 2-1.