Rares Ilie CFR Cluj Conference League Nice West Ham United Conference League

VIDEO Am întâlnit și români fericiți în Conference League! Toate echipele calificate în primăvara europeană

În afară de campioana CFR Cluj, care va juca în play-off-ul pentru optimi, a obținut calificarea, dar direct în optimile de finală, și OGC Nice, echipa lui Rareș Ilie.

SPORT.RO
Data publicarii: Vineri 04 Noiembrie 2022, 09:28
Data actualizarii: Vineri 04 Noiembrie 2022, 09:28

OGC Nice s-a calificat în optimile de finală ale Europa Conference League la fotbal, după ce a remizat în deplasare cu FC Koln, 2-2, miercuri seara, într-un meci decisiv din ultima etapă a grupelor.

Rareș Ilie, doar rezervă în ultimul meci din grupe

Echipa de pe Coasta de Azur, la care românul Rareş Ilie a rămas pe banca de rezerve, a condus cu 2-0 la pauză, prin golurile marcate de Gaetan Laborde (40) şi Billal Brahimi (43), însă ''ţapii'' au revenit după pauză, graţie golurilor înscrise de Denis Huseinbasic (48) şi Ondrej Duda (60), fără a obţine victoria necesară calificării.

Echipele calificate direct în optimile Conference League

În optimi s-au calificat direct Istanbul Başakşehir, West Ham United, Villarreal, Nice, AZ Alkmaar, Djurgaardens, Sivasspor şi Slovan Bratislava.

De remarcat eşecul suferit de Villarreal, 0-3 la Poznan cu echipa locală Lech, însă ''Submarinul galben'' era deja câştigător al grupei. 

Victoria polonezilor a împiedicat-o pe Hapoel Beer-Sheva să meargă mai departe, în ciuda victoriei categorice, 4-0 cu Austria Viena pentru echipa românului Adrian Păun.

”10-0” Silkeborg este și ea out din Europa

Anderlecht s-a calificat în play-off-ul pentru optimi, după o victorie cu 2-0 la Silkeborg, prin golurile reuşite de Lior Refaelov (20) şi Benito Raman (90+4), succes facilitat şi de faptul că echipa daneză a jucat trei sferturi din meci în zece oameni, după eliminarea lui Ferslev Anders Klynge (26).

West Ham United, ca Bayern Munchen în Champions League

West Ham este singura echipă care a încheiat grupa cu victorii pe linie în acest sezon. Doar Bayern Munchen a reuşit această performanţă în Liga Campionilor.

Arbitrul român Horaţiu Feşnic a condus meciul câştigat de FC Basel cu 2-1 la Erevan, în faţa echipei locale Piunik. Elveţienii au punctat de două ori în prima jumătate de oră, prin Darian Males (17) şi Anton Kade (29), apoi au rămas în zece oameni, Dan Ndoye fiind eliminat (53), iar Piunik a redus din diferenţă prin Luka Juricic (72).

Cine joacă play-off-ul pentru optimile de finală din Conference League

Formaţiile Fiorentina, Anderlecht, Lech Poznan, Partizan Belgrad, SC Dnipro-1, Gent, CFR Cluj şi FC Basel s-au clasat pe locurile secunde în grupe şi vor juca baraje pentru calificarea în optimile de finală cu echipele care au ocupat locurile trei în Europa League: Lazio, Trabzonspor, Braga, Ludogoreţ, Bodoe/Glimt, AEK Larnaca, Sheriff Tiraspol şi Qarabag FK.

Tragerea la sorţi va avea loc luni, la Nyon.

Rezultatele de joi din Conference League (ultima etapă din faza grupelor)

Grupa A

Istanbul Başakşehir - Hearts 3-1

Au marcat: Youssouf Ndayishimiye 4, Serdar Guerler 33, Berkay Ozcan 64, respectiv Nathaniel Atkinson 90.

RFS - Fiorentina 0-3

Au marcat: Antonin Barak 7, Arthur Cabral 44, Riccardo Saponara 45+2.

Clasamentul final

loc echipa M V E Î GM-GP P

1 Istanbul Başakşehir 6 4 1 1 14-3 13

2 Fiorentina 6 4 1 1 14-6 13

3 Hearts 6 2 0 4 6-16 6

4 RFS 6 0 2 4 2-11 2

Grupa B

FCSB - West Ham United 0-3

Au marcat: Pablo Fornals 40, 65, Joyskim Dawa (autogol) 56.

Silkeborg IF - Anderlecht Bruxelles 0-2

Au marcat: Lior Refaelov 20, Benito Raman 90+4.

Cartonaş roşu: Ferslev Anders Klynge (Silkeborg) 26.

Clasamentul final

loc echipa M V E Î GM-GP P

1 West Ham United 6 6 0 0 13-4 18

2 Anderlecht 6 2 2 2 6-5 8

3 Silkeborg 6 2 0 4 12-7 6

4 FC FCSB 6 0 2 4 3-18 2

Grupa C

Hapoel Beer-Sheva - Austria Viena 4-0

Au marcat: Sagiv Yehezkel 29, Ramzi Safuri 33, Itay Shechter 63, Johannes Handl (autogol) 73.

Lech Poznan - Villarreal 3-0

Au marcat: Kristoffer Velde 27, Michal Skora 51, 77.

Clasamentul final

loc echipa M V E Î GM-GP P

1 Villarreal 6 4 1 1 14-9 13

2 Lech Poznan 6 2 3 1 12-7 9

3 Hapoel Beer Sheva 6 1 4 1 8-5 7

4 Austria Viena 6 0 2 4 2-15 2

Grupa D

FC Koln - OGC Nice 2-2

Au marcat: Denis Huseinbasic 48, Ondrej Duda 60, respectiv Gaetan Laborde 40, Billal Brahimi 43.

Partizan Belgrad - FC Slovacko 1-1

Au marcat: Bibras Natcho 41, respectiv Ondrej Mihalik 73.

Clasamentul final

loc echipa M V E Î GM-GP P

1 Nice 6 2 3 1 8-7 9

2 Partizan Belgrad 6 2 3 1 9-7 9

3 FC Koln 6 2 2 2 8-8 8

4 FC Slovacko 6 1 2 3 8-11 5

Grupa E

Apollon Limassol - FC Vaduz 1-0

A marcat: Valentin Roberge 32.

AZ Alkmaar - SC Dnipro-1 2-1

Au marcat: Jens Odgaard 8, Vangelis Pavlidis 87, respectiv Artem Dovbik 40.

Clasamentul final

loc echipa M V E Î GM-GP P

1 AZ Alkmaar 6 5 0 1 12-6 15

2 SC Dnipro-1 6 3 1 2 9-7 10

3 Apollon Limassol 6 2 1 3 5-7 7

4 FC Vaduz 6 0 2 4 5-10 2

Grupa F

Djurgaardens IF - Shamrock Rovers 1-0

A marcat: Magnus Eriksson 19.

KAA Gent - Molde FK 4-0

Au marcat: Andrew Hjulsager 52, Bruno Godeau 62, Sven Kums 80, Hugo Cuypers 89 - penalty.

Clasamentul final

loc echipa M V E Î GM-GP P

1 Djurgaardens 6 5 1 0 12-6 16

2 Gent 6 2 2 2 10-6 8

3 Molde 6 2 1 3 9-10 7

4 Shamrock Rovers 6 0 2 4 1-10 2

Grupa G

CFR Cluj - FC Ballkani 1-0

Au marcat: Bismark Adjei-Boateng 17.

Ciprian Deac (CFR) a ratat un penalty în min. 35 (a apărat Stivi Frasheri).

Slavia Praga - Sivasspor 1-1

Au marcat: Dimitris Goutas (autogol) 65, respectiv Max Gradel 28 - penalty.

Clasamentul final

loc echipa M V E Î GM-GP P

1 Sivasspor 6 3 2 1 8-4 11

2 CFR Cluj 6 3 1 2 5-5 10

3 Slavia Praga 6 2 2 2 6-7 8

4 FC Ballkani 6 1 1 4 8-11 4

Grupa H

Piunik Erevan - FC Basel 1-2

Au marcat: Luka Juricic 72, respectiv Darian Males 17, Anton Kade 29.

Cartonaş roşu: Dan Ndoye (Basel) 53.

Zalgiris Vilnius - Slovan Bratislava 1-2

Au marcat: Francis Kyeremeh 47, respectiv Aleksandar Cavric 15, 23.

Ghiorghi Ceakvetadze (Slovan) a ratat un penalty în min. 90.

Clasamentul final

loc echipa M V E Î GM-GP P

1 Slovan Bratislava 6 3 2 1 9-7 11

2 FC Basel 6 3 2 1 11-9 11

3 Piunik 6 2 0 4 8-9 6

4 Zalgiris Vilnius 6 1 2 3 5-8 5

Câştigătoarele grupelor din Europa Conference League se califică direct în optimile de finală, iar formaţiile clasate pe locul secund dispută baraje pentru optimi cu echipele de pe locul al treilea din grupele Europa League.

Agerpres

Modifică setările cookies
Don’t miss out on our news and updates! Enable push notifications
Get notifications about important news!