FOTO ”AliBescu”, duoul astral care a luminat Farul în meciul cu Flora Tallinn

Conference League
Data publicarii: Joi 10 August 2023, 22:24
Data actualizarii: Joi 10 August 2023, 22:25

Farul - Flora Tallinn 3-0, în prima manșă din turul III preliminar din Conference League. Alibec, Budescu și Queiros au decis meciul.

Budescu, proaspăt transferat de Farul Constanța, a fost inclus în primul 11 al constănțenilor alături de Alibec pentru meciul cu Flora Tallinn. Cuplul care a făcut istorie la Astra a luminat jocul gazdelor. Queiros a pecetluit scorul final.

Farul Constanța l-a transferat pe Constantin Budescu cu puțin timp înaintea duelului din turul trei preliminar al UEFA Conference League, după ce atacantul român în vârstă de 34 ani s-a despărțit de formația Petrolul Ploiești. Fostul campion în tricoul Astrei Giurgiu și-a exprimat nemulțumirea cauzată de faptul că prinde prea puține minute în tricoul lupilor galbeni.

AliBescu, duo letal pentru Hagi

Antrenorul Gheorghe Hagi își pune toată încrederea în mijlocașul român și chimia pe care o are cu atacantul Denis Alibec. Antrenorul Farului i-a inclus pe amândoi în primul 11, alături de Adrian Mazilu, aripa dreaptă de numai 17 ani.

Duo-ul format din Denis Alibec și Constantin Budescu s-a remarcat în prima repriză a partidei împotriva Florei Tallinn, înfruntare ce se desfășoară în această seară, joi 10 august de la ora 20:30 pe stadionul din Ovidiu. Suporterii au rămas impresionați de modul în care cei doi fotbaliști comunică pe teren și se găsesc ”doar din priviri.”

Alibec a deschis scorul în minutul 47 cu un șut cu perfect la colțul lung. Budescu a majorat diferența în minutul 80, cu o rezolvare simplă din careul mic, după un șut al lui Budescu.

Dacă trece de estonienii de la Flora Tallinn, Farul Constanța va avea o misiune dificilă în play-off-ul pentru accederea în grupele UEFA Conference League. În cazul unui rezultat pozitiv, elevii lui Gheorghe Hagi vor întâlni cu siguranță o campioană. Posibilii adversari ai Farului sunt Qarabaq FK, campioana din Azerbaidjan în sezonul precedent și HJK Helsinki ce a ridicat trofeul în Finlanda stagiunea precedentă.

Echipele de start

Farul: Aioani - Kiki, Larie, Popescu, Borza - Artean, Băluță, Nedelcu - Mazilu, Alibec, Budescu

Rezerve: Buzbuchi, Diogo Queiros, Vînă, Rivaldinho, Andronache, Boli, Sîrbu, Carnat, Grameni, Sali, N. Popescu, Dussaut

Antrenor: Gică Hagi

Flora Tallinn: Grunvald - Hussar, Kuusk, Seppik, Lilander - Lukka - Mihhailov, Vassiliev, Miller, Ojamaa - Alliku

Rezerve: Paplavskis, Lapa, Kivila, Lipp, Zenjov, Kolobov, Purg, Kallaste, Pajo, Varjlund, Veering, Kuraksin

Antrenor: Jurgen Henn