„Am jucat împotriva lui și am plâns! Acum poate fi oprit!” Jucătorul care l-a înfruntat pe Leo Messi are încredere în naționala Olandei

Rafael van der Vaart Argentina Leo Messi Olanda CM 2022
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Duminica 04 Decembrie 2022, 22:27
Data actualizarii: Duminica 04 Decembrie 2022, 22:30

Argentina s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului Mondial din Qatar, acolo unde se va duela cu Olanda pentru un loc în semifinală.

Olanda a trecut fără probleme de SUA în optimile de finală, scor 3-1, în timp ce Argentina a învins-o pe Australia cu 2-1. Cele două se întâlnesc vineri, de la 21:00, în al doilea sfert de finală de la Mondial, luptându-se pentru un loc în semifinale.

Leo Messi (35 ani) este cel mai bun marcator al naționalei sale, având șase reușite, bifând și primul gol în fazele eliminatorii marcat pentru Argentina la Mondial, după reușita din meciul cu Australia. Căpitanul naționalei albiceleste a avut o prestație bună în optimi, fiind lăudat și are trei reușite, dar și un penalty ratat în fața lui Szczesny, în ultimul meci al grupelor.

Rafael van der Vaart nu îl mai vede de neoprit pe Leo Messi

Rafael van der Vaart (39 ani), fost jucător al naționalei Olandei, având 109 prezențe și 25 de goluri, a vorbit despre confruntarea din sferturi, spunând că nu îl mai vede pe Leo Messi ca fiind de neoprit. Fostul mijlocaș și-a amintit de momentele în care a jucat împotriva superstarului argentinian, aflat în vârf de formă și a recunoscut că atunci nu putea fi oprit.

„Acest Messi? Am jucat împotriva ACELUI Messi și credeți-mă, mă rugam, am plâns la mama mea. În acea perioadă era atât de bun încât absolut nimeni nu îl putea opri. Acum poate fi oprit”, a spus Van der Vaart pentru NOS

Fostul fotbalist al Olandei l-a criticat în urmă cu un an dur pe Leo Messi pentru jocul său: „Îl văd pe teren mergând și mă gândesc: 'nu îți este rușine?'”

• Ajax, Hamburg, Real Madrid, Tottehnam, Real Betis, Midjylland și Esbjerg sunt cluburile pe la care a trecut de-a lungul carierei Van der Vaart.