VIDEO Vinicius și Coutinho, magistrali în Brazilia - Paraguay! Dribling de 'arătat întregii lumi' și gol pentru record

Brazilia Paraguay Philippe Coutinho preliminarii CM 2022 Vinicius CM 2022
Data publicarii: Miercuri 02 Februarie 2022, 08:05
Data actualizarii: Miercuri 02 Februarie 2022, 08:10

Brazilia a învins fără emoții Paraguay, scor 4-0, în preliminariile CM 2022 din zona Americii de Sud.

Fără Neymar pe teren, accidentat, dar deja calificată la turneul final din Qatar, Brazilia a dominat partida de la Belo Horizonte. După un gol anulat și mai multe ocazii ratate, Raphinha, jucătorul lui Leeds, a deschis scorul în minutul 28, cu un șut imparabil din careu la colțul scurt.

Vinicius și Coutinho, magistrali în Brazilia - Paraguay!

Vinicius, starul lui Real Madrid cotat la 100 de milioane de euro, a reușit una dintre fazele serii în preliminariile CM 2022. Brazilianul a uimit publicul cu un gest tehnic de toată frumusețea, atunci când i-a trimis mingea printre picioare lui Braian Ojeda, deși se dezechilibrase în primă fază.

"Vinicius a arătat întregii lumi ce înseamnă adevărata 'caneta' braziliană și a uimit cu nebunia sa. Jucătorul lui Real Madrid a reușit cel mai tare dribling al meciului cu un gest tehnic care în Brazilia este cunoscut drept 'caneta'", au scris spaniolii de la As.

Jucătorul lui Real Madrid a fost înlocuit în minutul 61, iar Coutinho a făcut imediat 2-0. Mijlocașul împrumutat recent la Aston Villa a marcat cu un șut splendid de la distanță și a devenit fotbalistul brazilian cu cele mai multe goluri din afara careului sub comanda selecționerului Tite, șase, potrivit Opta.

Brazilia a făcut 3-0 în minutul 86, când Antony, atacantul lui Ajax, a șutat perfect din marginea careului, aproape de pe loc, fără șansă pentru portarul paraguayan.

Scorul final a fost stabilit de Rodrygo, în minutul 88. Jucătorul lui Real Madrid a primit o pasă în fața porții de la Bruno Guimaraes, recent transferat de Newcastle, și a înscris pentru 4-0.

Brazilia a rămas neînvinsă în preliminariile CM 2022, având 12 victorii și trei remize. Naționala condusă de Tite este prima în grupa de calificare, cu 39 de puncte, la patru lungimi în fața Argentinei, care este și ea deja calificată.

• Brazilia: Ederson - Alves, Marquinhos, Silva, Telles - Paqueta (82' Rodrygo), Coutinho (73' Guimaraes), Fabinho - Raphinha (82' Ribeiro), Cunha (61' Jesus), Vinicius (61' Antony)
  • Paraguay: Silva - Rojas (46' Escobar), Balbuena, Alonso, Arzamendia (46' Martinez) - Sanchez (87' Enciso), Villasanti (69' Benitez) - Ojeda, Almiron, Samudio - Gonzalez (69' Sanabria)

VIDEO Rezumat Brazilia - Paraguay 4-0