VIDEO Un lider în devenire! A fost făcut public discursul lui Kylian Mbappe din pauza finalei Argentina-Franța: mesajul transmis

kylian mbappe Campionatul Mondial Qatar 2022 Franta CM 2022
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Miercuri 21 Decembrie 2022, 08:24
Data actualizarii: Miercuri 21 Decembrie 2022, 09:48

Argentina a cucerit al treilea titlu mondial după ce a învins Franţa cu scorul de 4-2 la loviturile de departajare, în finala Cupei Mondiale din Qatar, în care scorul a fost egal, 3-3 (2-0, 2-2), la capătul prelungirilor.

Echipa Albiceleste şi-a trecut în palmares astfel al treilea său titlu mondial, după cele obţinute în 1978 şi 1986. Lionel Messi şi-a îndeplinit visul şi a reuşit să câştige Cupa Mondială, încununându-şi astfel o carieră incredibilă şi asigurându-şi astfel definitiv locul de frunte între cei mai mari fotbalişti ai planetei.

Lionel Messi (minutele 23 - penalty, 109) şi Angel Di Maria (minutele 36) au marcat pentru Argentina, în timp ce fenomenalul Kylian Mbappe a înscris toate golurile Franţei (minutele 80 - penalty, 81, 118 - penalty). La loviturile de departajare, Messi, Dybala, Paredes şi Montiel au fost cei care au adus trofeul aproape, de la francezi marcând Mbappe şi Kolo Mouani, în timp ce Coman şi Tchouameni au ratat.

Ce s-a întâmplat la pauză în vestiarul Franței

La două zile după finala mondială, un cunoscut canal TV din Franța a difuzat un documentar intitulat "Merci les Bleus", în care au fost prezentate cele mai importante momente ale naționalei antrenată de Didier Deschamps la turneul final, inclusiv secvențe de la marele meci, printre acestea numărându-se și discursurile lui Kylian Mbappe și ale selecționerului, de la pauză.

"Este o finală de Cupă Mondială, este meciul vieții. Nu putem să jucăm mai rău. Ne întoarcem pe teren, fie îl lăsăm să joace cum vor ei, fie ridicăm nivelul, intrăm în dueluri și facem altceva. Este o finală de Cupă Mondială. Ne-au dat două goluri, am primit două goluri, dar putem reveni! Băieți, așa ceva se întâmplă o dată la patru ani!", le-a spus Kylian Mbappe colegilor.

"Băieți, vreau să vă spun asta fără să mă enervez! Știți care este diferența? Ei joacă finala Cupei Mondiale, iar noi nu", a fost unul dintre mesajele transmise de Didier Deschamps.