Se știe și ultima națională care merge în Qatar, după un meci cu scandal! Cum arată grupele Cupei Mondiale

Costa Rica Cupa Mondiala Noua Zeelanda CM 2022
Data publicarii: Marti 14 Iunie 2022, 23:34
Data actualizarii: Marti 14 Iunie 2022, 23:34

Costa Rica este ultima echipă națională calificată la Cupa Mondială din Qatar, care se va desfășura între 21 noiembrie și 18 decembrie.

„Los Ticos” au câștigat la limită barajul cu Noua Zeelandă, scor 1-0, datorită golului semnat de Joel Campbell în minutul 3. Meciul disputat la Al Rayyan, în Qatar, a fost unul extrem de tensionat.

Costa Rica a învins Noua Zeelandă și s-a calificat la Cupa Mondială

Neozeelandezii au acuzat arbitrajul „centralului” Mohammed Abdulla Hassan, din Emiratele Arabe Unite, care a anulat un gol înscris de Chris Wood și l-a eliminat pe Kosta Barbarouses, în minutul 67, pentru o intrare dură asupra lui Francisco Calvo.

Barbarouses, intrat pe teren abia în minutul 60, a fost mai întâi avertizat cu un „galben”, însă a primit cartonașul roșu după ce arbitrul a consultat sistemul VAR.

Golul lui Wood, din minutul 38, a fost anulat tot cu ajutorul VAR-ului, care a semnalizat un presupus fault în atac. Decizia a fost considerată „scandaloasă” și totodată „șocantă” de presa din Noua Zeelandă.

Keylor Navas, portarul lui PSG, a fost eroul costaricanilor, care au avut posesie de 36% și au expediat doar două șuturi pe spațiul porții. Costa Rica va participa pentru a șasea oară la Cupa Mondială. Cel mai bun rezultat al naționalei din America Centrală este un sfert de finală, în 2014.