CM 2022
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Luni 28 Noiembrie 2022, 23:46
Data actualizarii: Luni 28 Noiembrie 2022, 23:46

Cristiano Ronaldo este cu siguranță omul recordurilor și pare hotărât să depășească noi bariere la Campionatul Mondial din Qatar. O demostrează reacția pe care a avut-o la penalty-ul primit de Portugalia în minutul 90+1.

Starul portughez nu a reușit să marcheze în duelul Uruguay, scor 2-0, însă a avut un merit major la primul gol al Portugaliei, când s-a înălțat în încercarea de a lovi balonul cu capul, după o centrare a lui Bruno Fernandes, și astfel l-a țintuit pe portarul Rochet pe linia porții, iar balonul s-a scurs la colțul lung.

În primă fază golul i-a fost atribuit lui Ronaldo, însă ulterior FIFA a revenit și l-a acreditat pe Bruno Fernandes cu reușita, deoarece, după cât s-a putut observa în reluări, CR7 nu atinge balonul.

Antrenorul Fernando Santos l-a înlocuit pe Ronaldo în minutul 82 al meciului, cu Goncalo Ramos, iar mutarea nu i-a picat deloc bine fostului star de la Manchester United.

Ronaldo, scos de pe teren înainte ca Portugalia să primească penalty

În minutul 90+1 al meciului, Portugalia a primit lovitură de la 11 metri, iar camerele l-au surprins pe Ronaldo vizibil afectat de faptul că nu mai este pe teren ca să poată executa el lovitura de pedeapsă.

Ronaldo a devenit la acest turneu final din Qatar primul jucător care a marcat vreodată la cinci Cupe Mondiale, după golul marcat din lovitură de la 11 metri împotriva Coreei de Sud, în meciul de deschidere.

Starul portughez încearcă în momentul de față să-și consolideze poziție de cel mai bun marcator de la Campionatul Mondial. Acum se află la egalitate cu Messi, fiecare având câte opt goluri.