Răspunsul lui Didier Deschamps despre revenirea lui Karim Benzema în finala de la Mondial

Karim Benzema Campionatul Mondial de Fotbal Dider Deschamps Franta CM 2022
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Joi 15 Decembrie 2022, 08:23
Data actualizarii: Joi 15 Decembrie 2022, 09:03

Franța, campioana mondială en titre, s-a calificat în finala Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, după ce a învins echipa Maroci cu scorul de 2-0, pe Al Bayt Stadium din Al Khor, în a doua semifinală a turneului.

"Les Bleus" s-au impus prin golurile marcate de Theo Hernandez (minutul 5), Randal Kolo Muani (minutul 79) în faţa revelaţiei acestei ediţii şi se vor bate duminică pentru al treilea titlu mondial, după cele din 1998 şi 2018.

Franţa a marcat la prima sa acţiune de poartă (minutul 5), când Theo Hernandez a reluat acrobatic în plasă după o minge respinsă de Dari la şutul lui Mbappe.

Marocanii au încheiat prima repriză pe val, trecând pe lângă egalare la o fază prelungită de atac, fundaşul El-Yamiq (minutul 44) a trimis spectaculos în bară din foarfecă.

Franţa a închis conturile în minutul 79, când Randal Kolo Muani a marcat la prima atingere după intrarea pe gazon, împingând mingea în plasă după şutul lui Mbappe deviat de Ezzalzouli.

Răspunsul lui Didier Deschamps despre Karim Benzema

Înaintea finalei cu Argentina, Karim Benzema a primit acordul celor de la Real Madrid pentru a merge în Qatar, să se alăture lotului Franței.

Refăcut complet după accidentare, atacantul francez are în continuare drept de joc la Mondial, iar Didier Deschamps a fost întrebat despre situația acestuia după semifinala câștigată în fața marocanilor: "Aș prefera să trecem la următoarea întrebare", a fost reacția selecționerului Franței.

Chiar dacă nu va evolua nicio secundă, Karim Benzema va primi o medalie de aur sau de argint, având în vedere că nu a fost înlocuit în lotul Franței. Fotbalistul nu a decis încă dacă va merge sau nu în Qatar, o decizie în acest sens urmând să fie luată zilele acestea.