VIDEO EXCLUSIV Qatarul, apărat după gestul controversat cu Leo Messi: "Au cheltuit degeaba 200 de miliarde? Aveau dreptul să-i pună mantia"

Data publicarii: Luni 19 Decembrie 2022, 10:06
Data actualizarii: Luni 19 Decembrie 2022, 10:06

Argentina a câștigat Campionatul Mondial din Qatar, 3-3 (4-2 d.l.d) contra Franței, după o finală dramatică.

La final, Leo Messi a fost cel care a primit trofeul, după care s-a dus să celebreze alături de colegii săi care îl așteptau deja pe podium.

Ciprian Marica: "Qatarul avea dreptul să-i pună acea mantie lui Messi"

Cu medalia la gât, Messi a fost premiat și de emirul Tamim bin Hamad Al Thani, care l-a îmbrăcat cu o mantie de origine arabă, care simbolizează roialitatea. Puțin surprins, căpitanul Argentinei a trecut repede peste acest moment.

Gestul emirului din Qatar a fost contestat de mai multe persoane din fotbalul internațional, dar și de publicații precum The Telegraph, care a scris că "gestul respectiv a ruinat cel mai frumos moment din istoria Cupei Mondiale".

Fostul internațional Ciprian Marica are o altă opinie și este de părere că emirul Qatarului a avut dreptul de a marca momentul, având în vedere eforturile țării pentru organizarea Cupei Mondiale.

"Am văzut un spectacol fantastic aseară. Până la urmă, acest controversat Campionat Mondial din Qatar a avut frumusețea lui. Pot să spun că organizarea mi s-a părut la cel mai înalt nivel. Nu degeaba au cheltuit qatarezii peste 200 de miliarde, aveau și ei dreptul să-i pună acea mantie lui Messi, să marcheze momentul ăsta de Mondial la ei acasă.

Per total, da, nu cred că mai există dubii. Messi este cel mai mare jucător din istoria fotbalului. A câștigat toate trofeele care se puteau câștiga, are și cele mai multe Baloane de Aur", a spus Ciprian Marica, la emisiunea Ora Exactă în Sport, de la Pro Arena.