VIDEO Pare supărat? Kylian Mbappe a revenit la antrenamentele PSG-ului după ce a pierdut Cupa Mondială în fața lui Lionel Messi

kylian mbappe Argentina - Franta qatar 2022 Franta
Vali Andronescu
Data publicarii: Miercuri 21 Decembrie 2022, 13:13
Data actualizarii: Miercuri 21 Decembrie 2022, 13:12

Argentina s-a impus în fața „Cocoșului galic” (3-3, 4-2 d.l.d.), iar Messi a ridicat deasupra capului trofeul mult râvnit, pentru prima dată în istorie. Mbappe a mai făcut-o, în 2018, după ce Franța a învins-o pe Croația în finală, scor 4-2.

La doar 63 de ore de la finală, Kylian Mbappe a revenit la baza de antrenament a celor de la Paris Saint-Germain. Filmat, starul parizienilor a salutat respectuos la intrare și a părut că încă nu a trecut peste finala de duminică seară, mai ales că a reușit să marcheze un hat-trick.

Ce s-a întâmplat la pauză în vestiarul Franței

La două zile după finala mondială, un cunoscut canal TV din Franța a difuzat un documentar intitulat "Merci les Bleus", în care au fost prezentate cele mai importante momente ale naționalei antrenată de Didier Deschamps la turneul final, inclusiv secvențe de la marele meci, printre acestea numărându-se și discursurile lui Kylian Mbappe și ale selecționerului, de la pauză.

"Este o finală de Cupă Mondială, este meciul vieții. Nu putem să jucăm mai rău. Ne întoarcem pe teren, fie îl lăsăm să joace cum vor ei, fie ridicăm nivelul, intrăm în dueluri și facem altceva. Este o finală de Cupă Mondială. Ne-au dat două goluri, am primit două goluri, dar putem reveni! Băieți, așa ceva se întâmplă o dată la patru ani!", le-a spus Kylian Mbappe colegilor.

Argentina - Franța 3-3 (4-2 d.l.d.)

Argentina a început fantastic finala Campionatului Mondial din Qatar. Lionel Messi a deschis scorul din penalty (minutul 23), iar Di Maria a majorat diferența (minutul 36). Sud-americanii au controlat excepțional partida, până în minutul 80.

Francezii au beneficiat de o lovitură de pedeapsă, iar Kylian Mbappe a redus din diferență. Un singur minut mai târziu, starul lui Paris Saint-Germain a restabilit egalitatea și a trimis meciul în prelungiri.

Lionel Messi a readus-o pe Argentina pe culmile victoriei în minutul 108, dar același Kylian Mbappe a restabilit egalitatea și a ajutat „Cocoșul galic” să ajungă la loteria penalty-urilor.

Acolo, sud-americanii s-au impus catastrofal. 4-2 s-a terminat, după ce Martinez a parat lovitura lui Kingsley Coman, iar Tchouameni a trimis mult pe lângă poartă.

Argentina a devenit, astfel, campioana mondială la turneul final, ediția 2022, din Qatar!