FOTO Gary Lineker, verdict clar: „Echipa mai bună a câștigat” + Mesajul impresionant pentru Lionel Messi

Argentina - Franta Argentina Campioana Mondiala Campionatul Mondial Gary Lineker qatar 2022 CM 2022
Vali Andronescu
Data publicarii: Luni 19 Decembrie 2022, 07:45
Data actualizarii: Luni 19 Decembrie 2022, 07:45

Argentina s-a impus în fața Franței (3-3, 4-2 d.l.d.) în finala Campionatului Mondial din Qatar, ediția 2022.

În frunte cu Lionel Messi, sud-americanii au reușit să câștige trofeul mult râvnit, care le-a lipsit argentinienilor de 36 de ani. Ultima dată, regretatul Diego Maradona a pus mâna pe Cupa Mondială la Mondialul din 1986.

Fostul jucător și actualul prezentator, Gary Lineker, a publicat pe rețelele social media câteva postări despre marea finală, denumită de mulți drept cea mai tare de la un Campiont Mondial.

Gary Lineker, verdict clar: „Echipa mai bună a câștigat”

„Gloros. Într-adevăr, glorios. Felicitări Argentinei. Meriți asta. Messi merită asta”, a scris Lineker pe Twitter.

„Sunt încântat. Cel mai tare meci pe care l-am văzut vreodată... iar rezultatul a fost potrivit. Echipa mai bună a câștigat”, a continuat acesta.

Mesajul impresionant al lui Gary Lineker pentru Lionel Messi

Fostul jucător nu s-a rezumat doar la atât. Gary Lineker a ținut să posteze și un mesaj despre Lionel Messi, în care a specificat că a fost un privilegiu să-i urmărească activitatea fotbalistică în tot acest timp.

„A fost un privilegiu absolut să-l urmăresc pe Lionel Messi pentru aproape două secole. Momente după momente, fotbal îmbucurător care-ți taie respirația. E un cadou dumnezeiesc. Mă bucur mult că a ridicat trofeul mult râvnit în sportul nostru. Mulțumesc și felicitări, campionule!”, a mai scris Lineker.

Argentina - Franța 3-3 (4-2 d.l.d.)

Argentina a început fantastic finala Campionatului Mondial din Qatar. Lionel Messi a deschis scorul din penalty (minutul 23), iar Di Maria a majorat diferența (minutul 36). Sud-americanii au controlat excepțional partida, până în minutul 80.

Francezii au beneficiat de o lovitură de pedeapsă, iar Kylian Mbappe a redus din diferență. Un singur minut mai târziu, starul lui Paris Saint-Germain a restabilit egalitatea și a trimis meciul în prelungiri.

Lionel Messi a readus-o pe Argentina pe culmile victoriei în minutul 108, dar același Kylian Mbappe a restabilit egalitatea și a ajutat „Cocoșul galic” să ajungă la loteria penalty-urilor.

Acolo, sud-americanii s-au impus catastrofal. 4-2 s-a terminat, după ce Martinez a parat lovitura lui Kingsley Coman, iar Tchouameni a trimis mult pe lângă poartă.

Argentina a devenit, astfel, campioana mondială la turneul final, ediția 2022, din Qatar!