A venit răspunsul lui Cristiano Ronaldo! Mesajul enigmatic după eliminarea Portugaliei de la Campionatul Mondial

CM 2022
Data publicarii: Luni 12 Decembrie 2022, 22:55
Data actualizarii: Luni 12 Decembrie 2022, 22:56

Cristiano Ronaldo a postat un mesaj emoționant pe contul oficial de Instagram, după eliminarea Portugaliei de la Campionatul Mondial din Qatar.

Aventura lui Cristiano Ronaldo (37 ani) la Campionatul Mondial s-a sfârșit, după ce Portugalia a fost eliminată surprinzător din sferturile competiției. Lusitanii au fost învinși de Maroc, 0-1, singurul gol al partidei fiind marcat de Youssef En-Nesyri (25 ani), în minutul 42, după o ieșire eronată a lui Diogo Costa (23 ani).

Fernando Santos (68 ani) început și meciul cu Maroc cu Cristiano Ronaldo (37 ani) pe banca de rezerve, la fel ca în partida precedentă cu Elveția, 6-1. Chiar dacă l-a aruncat în luptă în minutul 50, starul portughez nu a putut schimba scoarta jocului, iar visul deținătorului a 5 Baloane de Aur de a câștiga Campionatul Mondial s-a năruit.

Cristiano Ronaldo, mesaj emoționant postat pe Instagram

Fix în ziua când a fost surprins de camerele de luat vederi că pleca din Qatar, Cristiano Ronaldo a postat un mesaj pe contul oficial de Instagram, unde are peste 514 milioane de urmăritori, în care dă de înțeles cu ce stări s-a confruntat în toată această perioadă tulbure.

„Trei aspecte ale vieții: durerea, incertitudinea și munca permanentă”, a fost mesajul postat de Cristiano Ronaldo pe Instagram.

Luis Figo, de partea lui Ronaldo! Îl învinuiește pe Fernando Santos pentru eșecul cu Maroc

Luis Figo (50 ani) este de părere că eliminarea Portugaliei de la Campionatul Mondial trebuie pusă pe umerii selecționerului. Fostul căpitan al lusitanilor consideră că lăsarea lui Cristiano Ronaldo pe banca de rezerve a fost o greșeală și că antrenorul, împreună cu staff-ul tehnic, trebuie să răspundă pentru alegerea făcută.

„Nu poți să câștigi Cupa Mondială cu Ronaldo pe bancă. Ok, ai învins pe Elveția, a fost un rezultat foarte bun. Dar poți face asta meci de meci? Nu. Lăsarea lui Ronaldo pe bancă a fost o mare greșeală, această înfrângere poartă pe deplin responsabilitatea staff-ului tehnic și a antrenorului”, a spus Luis Figo pentru Fakta Bola.

Cristiano Ronaldo și Luis Figo au fost coechipieri la două turnee finale: Campionatul European din 2004, când Portugalia a fost învinsă în finală de către Grecia, 0-1, și Campionatul Mondial din 2006, când Franța s-a impus cu 1-0 în semifinale.

Pentru prima reprezentativă Luis Figo a adunat 127 de prezențe, în care a marcat 32 de goluri, în timp ce Cristiano Ronaldo a bifat 196 de selecții, reușind să înscrie de 118 ori.