GENIAL! Seara in care toate televizoarele au fost date pe Anglia - Italia! Cati oameni s-au uitat la Rooney vs. Balotelli:

CM 2014
Data publicarii: Duminica 15 Iunie 2014, 17:35
Data actualizarii: Duminica 15 Iunie 2014, 17:33

Zeci de milioane de oameni s-au uitat la victoria Italiei cu 2-1 in fata Angliei.

Statistica este un record in materie, mai ales in randul italienilor. Cifrele spun ca 16 milioane de italieni au vazut aseara meciul cu Anglia, in 'Cizma'. Cu un share de 86% din piata, inseamna ca microbistii nu puteau fi gasiti in alta parte decat in fata televizoarelor.

ALT RECORD

Nici englezii nu au neglijat partida din Brazilia. Chiar daca au pierdut, asteptarile erau uriase pentru o victorie in meciul de debut la acest turneu final.

Cel mai bun minut a fost cu putin timp inainte de pauza partidei, cand s-au uitat simultan 15,6 milioane de oameni din Marea Britanie la BBC One, postul care a transmis in tara lor. 11,6 milioane de oameni au urmarit in medie meciul.

Totusi, numarul celor interesati de CM nu a fost asa de mare ca in urma cu un an. Andy Murray se impunea in finala de la Wimbledon in fata a 17,3 milioane de oameni, un record pentru britanici.

Acum, datele anunta ca la numarul celor care au reprezentat audienta TV la aceasta partida se adauga si alte 3 milioane de suporteri care au vazut Anglia 1-2 Italia in puburi sau baruri.

Pe Twitter, legat de aceasta partida, s-au dat 7,2 milioane de tweeturi.