VIDEO Tiki Taka! Chile 1-2 Spania! Soc in optimi cu Portugalia!

Spania Chile Cupa Mondiala CM 2010
Data publicarii: Vineri 25 Iunie 2010, 23:22
Data actualizarii: Vineri 25 Iunie 2010, 23:30

CLICK AICI PENTRU REZUMAT

Spania s-a calificat in optimile de finala ale Cupei Mondiale, dupa victoria cu 2-0 din ultima etapa, cu Chile.

Villa a deschis scorul cu un sut fantastic de la peste 40 de metri, in minutul 24, cand noul atacant al Barcelonei a profitat de gafa portarului Bravo - iesit la 20 de metri de propria poarta.

Spania a declansat prima data la acest turneu celebra Tiki Taka, in minutul 37, cand Iniesta, Villa si Torres i-au zapacit pe aparatorii chilieni, iar Iniesta a inscris cu un sut din 10 metri.

Chilienii aveau sa mai primeasca o lovitura in minutul 38, cand Estrada a fost eliminat pentru ca l-a busculat pe Torres la faza golului marcat de Iniesta.

Selectionerul chilian a facut o mutare inspirata la pauza, cand l-a bagat pe Millar in locul lui Gonzalez. Millar a marcat in minutul 47, cu un sut de la 20 de metri, deviat de Pique.

Chilienii au aflat ca Elvetia nu poate sa dea gol cu Honduras, iar Spania s-a limitat sa tina jocul departe de propria poarta pe final, le fel cum s-a intamplat la mai multe partide de calificare de la acest turneu final.

Andres Iniesta a fost declarat pe site-ul FIFA omul meciului.

Chile s-a clasat pe locul doi si va juca cu Brazilia in optimi.

Spania va juca cu Portugalia, echipa lui Cristiano Ronaldo terminand pe locul 2 in "grupa mortii" cu Brazilia.

Echipele de start:

Chile: 1. Bravo - 4. Isla, 17. Medel, 3. Ponce, 18. Jara - 8. Vidal, 13. Estrada, 11. M. Gonzalez (20. Millar '46) - 7. Sanchez (16. Orellana '65), 10. Valdivia (22. Paredes '46), 15. Beausejour. Antrenor: Marcelo Bielsa.

Spania: 1. Casillas - 15. Sergio Ramos, 3. Piqué, 5. Puyol, 11. Capdevila - 8. Xavi, 16. Sergio, 14. Xabi Alonso (20. J.Martinez '73) - 6. Iniesta, 9. Torres (10. Fabregas '55), 7. Villa. Antrenor: Vicente del Bosque.

Cartonase galbene: Medel '15, Ponce '19, Estrada '21, '37
Cartonas rosu: Estrada '37

Partida a fost arbitrata de o brigada din Mexic, condusa de Marco Rodriguez, ajutat de asistentii Jose Luis Camargo si Alberto Morin. Arbitru de rezerva a fost Subkhiddin Mohd Salleh (Malaysia).

Clasament: 1. Spania - 6 puncte (golaveraj 4-2), 2. Chile - 6 puncte (golaveraj 3-2), 3. Elvetia - 4 puncte. 4. Honduras - 1 punct.