Mana lui Dumnezeu se intoarce! Henry califica Franta la Mondiale cu un HENT scandalos

Data publicarii: Joi 19 Noiembrie 2009, 09:19
Data actualizarii: Joi 19 Noiembrie 2009, 18:07

Faza incredibila in meciul Frantei cu Irlanda! Mana lui Dumnezeu se intoarce, dar acum nu Maradona e in prim plan, ci Henry.
â–ºIrlandezii se revolta dupa meciul cu Franta! Au cerut la FIFA rejucarea meciului!

Echipa nationala a Frantei s-a calificat la turneul final al Cupei Mondiale din 2010, dupa ce a terminat la egalitate, miercuri, pe teren propriu, scor 1-1 dupa prelungiri, cu  Irlanda, in returul barajului european.

Irlandezii au deschis scorul prin Robbie Keane, in minutul 32, francezii reusind egalarea prin Gallas, in minutul 103.

In tur, la Dublin, Franta a invins, cu scorul de 1-0.

Atacantul Thierry Henry a recunoscut ca a atins balonul cu mana inainte de a-i centra lui William Gallas la faza golului egalizator al Frantei in prelungirile meciului cu Irlanda, scor 1-1, rezultat ce a adus calificarea francezilor la turneul final al Cupei Mondiale, informeaza AFP.

"Da, exista o mana, dar eu nu sunt arbitru. Squillaci se lupta pentru balon cu capul, eu sunt in spatele a doi irlandezi, balonul ricoseaza si imi atinge mana. Bineinteles ca am continuat sa joc. Arbitrul nu a fluierat nimic, dar nu pot sa spun ca nu am atins mingea cu mana", a spus jucatorul francez.

Intrebat daca aceasta faza de joc i-a afectat bucuria privind calificarea la Cupa Mondiala, Thierry Henry a raspuns: "Nu, nu. Suntem calificati".

Thierry Henry a adaugat ca faza golului din finalul meciului cu Irlanda reprezinta un "moment important", mai ales ca marcatorul golului a fost prietenul sau, William Gallas: "Pe William il cunosc de mult timp. Am urmat scoala impreuna. Nu vreau sa fiu nostalgic, dar ... Avem aceeasi data de nastere, am fost la Clairefontaine impreuna. Faptul ca am fost implicati amandoi la aceasta faza, este un moment important. Acest gol la ramane in istorie, dar cel mai important este ca ne-am calificat".

"Mana lui Dumnezeu", "Mana eliberarii pentru Les Bleus", "Henry ofera o mana sacra francezilor", sunt cateva dintre titlurile presei franceze, care ironizeaza faptul ca arbitrul nu a sanctionat gestul lui Thierry Henry, dar si jocul prestat de elevii lui Raymond Domenech.

"Salvati miraculos pe marginea prapastiei gratie unui gol patat de o mana. A fost un miracol ca am supravietuit atat de mult unei astfel de desertaciuni, unor pase de mici copii si temerilor unor jucatori medii. Un miracol ca am supravietuit tuturor ocaziilor pe care le-au avut irlandezii in meciul cel mai asteptat si cel mai ratat din istoria echipei Frantei", scrie cotidianul L'Equipe dupa meciul dintre cele doua formatii, disputat la Paris.

"Franta are tot interesul sa lase capul jos. Au fost doua ore de joc care ne-au facut sa ne dorim ca echipa noastra nationala sa fie, la Cupa Mondiala, demna de «gigantii fotbalului» pe care i-a eliminat, respectiv Romania si Irlanda. Doua ore de joc care trebuie sa-i faca pe «Albastri» sa dea dovada de multa modestie: ei nu formeaza o mare echipa. De altfel, putem spune ca formeaza o echipa? Nu mai conteaza insa raspunsul. Sa speram insa ca il vor gasi pana in iunie anul viitor", a mai scris L'Equipe.

"Miraculos", titreaza cotidianul Le Parisien, care considera ca Franta "s-a dovedit o echipa incredibil de apatica, incapabila sa construiasca ceva care sa semene a fotbal si sa lege doua pase consecutive". "Sa nu ne amagim. Cupa Mondiala din 2010 va fi mai dura pentru Franta decat sinistrul Euro-2008 (n.r. - Franta a fost eliminata in faza grupelor). Italia, Germania, Spania, Brazilia, Anglia vor fi prezente, la fel ca Argentina, Olanda si Portugalia", mai scrie sursa citata.

Le Figaro scrie ca, "fara sa merite, tricolorii vor merge in Africa de Sud".

Echipa nationala a Frantei s-a calificat la turneul final al Cupei Mondiale din 2010, dupa ce a terminat la egalitate, miercuri, pe teren propriu, scor 1-1 dupa prelungiri, cu reprezentativa Irlandei, in returul barajului european. Irlandezii au deschis scorul prin Robbie Keane, in minutul 32, francezii reusind egalarea prin Gallas, in minutul 103.