Olanda vs Slovacia, killerul Italiei, in optimi! Camerun 1-2 Olanda! Vezi rezumat

Camerun Cupa Mondiala Olanda CM 2010
Data publicarii: Joi 24 Iunie 2010, 21:10
Data actualizarii: Joi 24 Iunie 2010, 23:27

CLICK AICI PENTRU REZUMAT

Olanda a batut tot la acest mondial si a terminat grupa cu 9 puncte. Olandezii sunt in culmea fericirii dupa meciul cu Camerun - Robben a revenit pe teren si are o pofta nebuna de fotbal.

In fata nationalei lui Eto'o, Olanda a deschis scorul in minutul 36 prin Van Persie, care se alatura celor trei jucatori ai Olandei care au marcat goluri pentru nationala la campionate mondiale diferite: Johnny Rep('74, '78), Rob Rensenbrink('74, '78), Dennis Bergkamp('94, '98); Van Persie a macat si in 2006, impotriva Coastei de Fildes.

Camerun a revenit in meci in minutul 64, cand Van der Vaart a facut hent in careu la o lovitura libera si Eto'o a marcat din penalty. Cu acest gol, Eto'o a ajuns la cota 44 si a ajuns cel mai bun marcator din istoria nationalei sale.

In minutul 73 a inceput nebunia in tribune. Robben a intrat in locul lui Van der Vaart si a jucat perfect pana la final. Prima atingere de minge a fost intampinata cu urale din tribune, pentru ca in minutul 84 Robben sa faca super faza din care Huntelaar a marcat. Robben a sutat superb de la 28 de metri, mingea s-a izbit de bara laterala si a revenit in teren la Huntelaar, care n-a ratat din 12 metri cu poarta goala.

In optimi, Olanda va juca cu Slovacia, echipa care a batut Italia cu 3-2.

Camerun: Souleymanou, Assou Ekotto, Nkoulou, Song, Nguemo, Njitap, Eto'o, Makoun, Bong, Choupo-Moting, Mbia

Olanda: Stekelenburg - Heitinga, Mathijsen, Bronckhorst, Bommel, Kuyt, De Jong, Van Persie, Sneijder, Boulahrouz, Van der Vaart

Fazele meciului

FINAL
'84 Goool Olanda Huntelaar a marcat cu poarta goala dupa o faza facuta de Robben. Jucatorul lui Bayern a sutat de la 28 de metri in bara, iar mingea i-a revenit in 12 metri lui Huntelaar, care cu poarta goala in fata nu avea cum sa rateze.
'81
...  Mbia vede galben pentru hent
'79 Sneijder incearca sa-l surprinda pe portarul Souleymanou cu un lob de la 16 metri. Mingea s-a dus mult peste poarta
'74 Prima atingere de balon a lui Robben a fost intampinata cu urale din tribune
'73
<<>> Iese Nkoulou, intra Song
'73 <<>> Nebunie in tribune. Robben intra pe teren in locul lui Van der Vaart
'72 <<>> Iese Moting, intra Idrissou
'69 ...  Van Bronckhorst este avertizat Iese
'68 Van der Vaart executa o lovitura libera de la 24 de metri, pe sub zid, iar portarul Souleymanou retine.
'67 De Jong rateaza poarta cu un sut din plonjon din 9 metri
'66
<<>> Elia intra in locul lui Kuyt
'65 Goool Camerun Eto'o marcheaza din penalty si a ajuns la golul cu numarul 44 la nationala! E cel mai bun marcator din istoria Camerunului.
'64.
... Penalty Makoun a scos o lovitura libera de la 22 de metri, executata direct in zid, iar Van der Vaart a facut hent in careu pentru care vede un galben.
'62
Ocazie uriasa pentru Makoun. A tras din 10 metri la coltul lung, Stekelenburg a respins incredibil
'61 Nguemo suteaza de la 18 metri, pe langa poarta.
'60
Eto'o se joaca cu 3 aparatori ai Olandei in careu, dar scoate doar un corner.
'59
<<>> Huntelaar intra in locul lui Van Persie
'56 <<>> Boubakar intra in locul lui Bong
'54 Sneijder bate o lovitura libera de la 30 de metri, mingea ajunge in bratele portarului camerunez.
'53 Robben se incalzeste pe margine si este asteptat sa intre pe teren.
'50
Prima ocazie a primei reprize. Van Persie suteaza de la marginea careului, la coltul scurt, Souleymanou retine.
PAUZA
'40:
Eto'o primeste mingea in fata portii, dar este blocat in momentul sutului
Cu golul marcat, Van Persie se alatura celor trei jucatori ai Olandei care au marcat goluri pentru nationala la campionate mondiale diferite: Johnny Rep('74, '78), Rob Rensenbrink('74, '78), Dennis Bergkamp('94, '98); Van Persie a macat si in 2006, impotriva Coastei de Fildes
'36: Goool Olanda Van Persie este servit perfect de Van der Vaart si deschide scorul cu un sut plasat din unghi
'32:
Kuyt trece la un pas de deschiderea scorului, insa sutul sau din 10 metri nu il poate pacali pe Souleymanou