Forlan golgeter! Africa de Sud 0-3 Uruguay! Vezi ce gol a dat Alvaro Pereira!

Africa de Sud Cupa Mondiala Uruguay CM 2010
Data publicarii: Miercuri 16 Iunie 2010, 23:25
Data actualizarii: Miercuri 16 Iunie 2010, 23:39

CLICK AICI PENTRU REZUMAT

Gazdele Cupei Mondiale sunt aproape eliminate. Africa de Sud a fost devastata de Uruguay, care a castigat cu 3-0.

Forlan a marcat de doua ori, prima data cu un sut de la 25 de metri, in minutul 25. Forlan a mai marcat odata in minutul 80, dupa eliminarea portarului Khune pentru fault in careu la Suarez. Forlan a transformat lovitura de la 11 metri si e golgeterul turneului cu doua reusite.

Meciul a fost inchis de Alvaro Pereira, fost jucator la CFR, care a marcat in minutul 5 al prelungirilor, cu o lovitura de cap din 3 metri dupa o centrare a lui Suarez.

Forlan a fost ales de FIFA omul meciului.

Uruguay aduna 4 puncte si sta linistita pana la meciul cu Mexic, ultimul din grupe.

Rezultatele de pana acum din grupa A: Africa de Sud - Mexic 1-1, Uruguay - Franta 0-0.

Clasament: 1. Uruguay - 4 puncte (2 jocuri), 2. Mexic - 1 punct (golaveraj 1-1, 1 joc), 3. Franta - 1 punct (0-0, 1 joc), 4. Africa de Sud - 1 punct (1-4, 2 jocuri).

Joi se joaca Franta - Mexic, de la 21.30

Echipele:
Africa de Sud: 16. Khune - 2. Gaxa, 4. Mokoena, 20. Khumalo, 3. Masilela - 8. Tshabalala, 13. Digkacoi, 12. Letsholonyane (19. Moriri '57), 11. Modise - 10. Pienaar (16. Josephs '79), 9. Mphela. Antrenor: Carlos Alberto Parreira.

Uruguay: 1. Muslera - 16. M. Pereira, 2. Lugano, 3. Godin, 4. Fucile (20. A. Fernandez '71) - 15. Perez (5. Gargano '90) - 17. Rios, 10. Forlan, 11. A. Pereira - 9. Suarez, 7. Cavani (21. S. Fernandez '89). Antrenor: Oscar Tabarez.

Cartonase galbene: Pienaar '6, Dikgacoi '42. Cartonas rosu: Khune '76.

Partida a fost condusa de o brigada de arbitri din Elvetia, formata din centralul Massimo Busacca, asistentii Matthias Arnet si Francesco Buragina. Rezerva a fost germanul Wolfgang Stark.

CLICK AICI PENTRU TOATE REZULTATELE SI CLASAMENTELE DE LA CUPA MONDIALA!