Coreea de Sud joaca in optimi cu Uruguay! Nigeria 2-2 Coreea de Sud! Vezi rezumat

Coreea de Sud Nigeria CM 2010
Data publicarii: Marti 22 Iunie 2010, 23:34
Data actualizarii: Marti 22 Iunie 2010, 23:40

CLICK AICI PENTRU REZUMAT

Coreea de Sud a facut 2-2 cu Nigeria si merge in optimile Mondialului din Africa de Sud, unde va juca in fata Uruguayului.

Nigeria a inceput meciul tare. Dupa 12 minute de joc, Uche a deschis scorul. Coreenii au revenit inainte de pauza, cand Jungsoo a egalat in minutul 37, pentru ca Chuyoung sa inscrie pentru 2-1 la 4 minute de la revenirea pe teren in repriza secunda.

Nigerienii au egalat in minutul 60, prin Yakubu, din penalty.

Argentina a castigat grupa B cu 9 puncte, fiind urmata de Coreea de Sud, cu 4 puncte, Grecia cu 3 puncte si Nigeria cu 1 punct.

Nigeria:
Enyenma, Yobo, Kanu, Afolabi, Shittu, Yakubu, Uche, Ayila, Odiah, Obasi, Etuhu

Rezerve: Taiwo, Utaka, Martins, Ideye, Odemwingie, Haruna, Ejide, Obinna, Echiejile, Adeleye, Aiyenugba, Kaita

Coreea de Sud: Sungryong, Yonghyung, Jisung, Jungwoo, Chuyoung, Youngpyo, Jungsoo, Sungyueng, Chungyong, Kihun, Duri

Rezerve: Wiinjae, Beomseok, Hyungil, Namil, Bokyung, Junghwan, Seungyeoul, Jaesung, Dongjin, Donggook, Youngkwang, Minsoo

Min 90. Torpila a lui Obinha de la 30 de metri care trece pe langa poarta.
Min 69. GOL NIGERIA! Yakubu marcheaza din penalty!
Min 67.
Yakubu rateaza din 2 metri cu poarta goala. A trimis incredibil pe langa poarta.
Min 62. Chuyoung rateaza cu un sut din 12 metri, portarul Enyenma respinge.
Min 54. Chuyoung trage de la 30 de metri, pe langa poarta.
Min 49. GOL COREEA! A marcat Chuyoung
Min 37. GOL COREEA! Jungsoo egaleaza!
Min 35.
Uche prinde o torpila fantastica de la 27 de metri, mingea se duce in bara laterala.
Min 34. Chuyoung suteaza din lvoitura libera de la 25 de metri in plasa laterala.
Min 29. Obasi trece de doi adversari, intra in careu si trage din 14 metri, portarul Sungryong a retinut cu emotii.
Min 22. Obasi trage de la 20 de metri, pe langa poarta lui Sungryong
Min 13. Coreea raspunde imediat dupa ce a primit gol. Duri centreaza in 3 metri, de unde Chuyoung este blocat de portarul Enyeama exact in momentul sutului.
Min 12. GOL NIGERIA! Uche deschide scorul!
Min 8.
Sungyueng trage de la 20 de metri la coltul lung, mingea se duce peste poarta Nigeriei.
Min 2. Chungyong s-a accidentat in contact cu portarul Enyeama si a fost scos pe targa.
Min 1. Ocazie mare pentru Coreea de Sud. Chungyong a primit mingea in 5 metri, dar a reluat spre poarta.