Paraguay, in optimile mondialului! Paraguay 0-0 Noua Zeelanda! Vezi rezumat

Noua Zeelanda Cupa Mondiala Paraguay CM 2010
Data publicarii: Joi 24 Iunie 2010, 19:00
Data actualizarii: Joi 24 Iunie 2010, 19:08

CLICK AICI PENTRU REZUMAT

Paraguay: 1. J. Villar - 4. Caniza, 5. Caceres, 14. Da Silva, 3. R. Morel - 16. Riveros, 15. V. Caceres, 13. Vera - 9. Santa Cruz, 7. Cardozo (19. Barrios '66), 18. H. Valdez (10. E. Benitez '67). Antrenor: Gerardo Martino.

Noua Zeelanda: 1. Paston - 4. Reid, 6. Nelsen, 19. T. Smith - 11. Bertos, 7. Elliott, 5. Vicelich, 3. Lochhead - 10. Killen (22. Brockie '79), 14. Fallon (20. Wood '69), 9. Smeltz. Antrenor: Ricki Herbert.

Cartonase galbene: Caceres ('10), Santa Cruz ('41) / Nelsen ('56)

Meciul a fost arbitrat de Yuichi Nishimura (Japonia), ajutat de asistentii Toru Sagara (Japonia) si Jeong Hae Sang (Coreea de Sud). Rezerva de arbitru a fost Koman Coulibaly (Mali).

Jucatorul meciului a fost desemnat atacantul din Paraguay Roque Santa Cruz.

Clasament final al grupei F: 1. Paraguay - 5 puncte (golaveraj 3-1), 2. Slovacia - 4 puncte (golaveraj 4-5), 3. Noua Zeelanda - 3 puncte (golaveraj 2-2), 4. Italia - 2 puncte (golaveraj 4-5).

Paraguay va intalni, marti, in optimile Cupei Mondiale, nationala clasata pe locul al doilea in grupa E, in timp ce Slovacia isi va disputa un loc in sferturile competitiei, luni, cu reprezentativa care termina pe primul loc in clasamentul grupei E.

Clasamentul grupei E inaintea ultimei etape: 1. Olanda - 6 puncte (golaveraj 3-0), 2. Japonia - 3 puncte (golaveraj 1-1), 3. Danemarca - 3 puncte (golaveraj 2-3), 4. Camerun - 0 puncte (golavaraj 1-3)

Min 85. Benitez nu reuseste sa nimereasca tinta din preajma careului.
Min 83. Smeltz rateaza poarta.
Min 81. Paston, portarul Noii Zeelande, e sub asediu.
Min 78. Paston salveaza Noua Zeelanda. Benitez a tras de la 16 metri, portarul nu a retinut, iar Lucas a ratat incredibil.
Min 64. Ocazie uriasa pentru Riveros. A trimis mingea cu capul din apropiere, Paston a retinut.
Min 62. Riveros incearca un sut de la distanta, mingea nu nimereste poarta.
Min 48. Elliot rateaza tinta de la 18 metri.
Min 39.
Cardozo suteaza pe langa de la distanta.
Min 35. Valdez trage pe poarta, balonul e respins
Min 29. Caniza rateaza doua ocazii intr-un minut. A trimis mingea peste poarta de la 16 metri.