VIDEO „Distrugătorul porții!” Karim Benzema, debut perfect la Al-Ittihad! Golul cu care a adus victoria echipei sale

Karim Benzema Al-Ittihad Arabia Saudita Campionate externe
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Vineri 28 Iulie 2023, 09:02
Data actualizarii: Vineri 28 Iulie 2023, 09:19

Al-Ittihad a jucat în deplasare cu Esperance Tunis în prima rundă a Arab Club Champions Cup, scor 1-2.

Karim Benzema a debutat pentru noua sa echipă în acest sezon și a făcut-o cu stil. Câștigătorul Balonului de Aur din 2022 a pasat decisiv pentru golul de 1-1, în minutul 35, marcat de Hamdallah, după ce scorul fusese deschis de gazde, încă din minutul 26.

Gol superb înscris de Karim Benzema pentru Al-Ittihad

În minutul 55, Karim Benzema și-a trecut numele în dreptul marcatorilor cu o execuție superbă, de la marginea careului. Fotbalistul francez a adus astfel victoria echipei sale, marcând și primul său gol în tricoul campioanei Arabiei Saudite.

Pe contul în limba engleză al lui Al-Ittihad, arabii au anunțat golul lui Benzema cu o descriere pe măsură: „KB9, distrugătorul porții!”

Celălalt transfer de marcă făcut de Al-Ittihad, N'Golo Kante, a fost trimis în teren în minutul 46 de joc.