Record ISTORIC pentru Real: Mourinho a adus a 1000-a victorie pe Bernabeu! Real 6-2 Malaga! Ronaldo I-A 'RUPT' PICIORUL unui adversar: VIDEO

Real Madrid Cristiano Ronaldo Malaga Primera Division Spania Campionate externe
Data publicarii: Joi 09 Mai 2013, 09:21
Data actualizarii: Joi 09 Mai 2013, 11:11

►Pantilimon, titular in cea mai veche FINALA din lume! FA Cup: City - Wigan, sambata 19:15 in direct Sport.ro si Voyo.ro!

Real Madrid cauta sa mai spele din rusinea acestui sezon si trage tare pe finalul de campionat. Aflata pe locul 2, la 8 puncte in spatele rivalei Barcelona, Real Madrid a jucat aseara impotriva revelatiei acestui sezon, Malaga, echipa antrenata de chilianul Manuel Pellegrini, antrenorul vanat de marile forte ale Europei.

Cu o cifra unica inregistrata in statistici, 999 de victorii pe Santiago Bernabeu, Ronaldo & Co au cautat neaparat sa isi treaca inca o data numele in cartea de istorie a clubului si nu au dat gres. Madrilenii au invins cu scorul de 6-2, la capatul unui meci superb in care Ronaldo a reusit sa bata si el un record individual - a inscris golul cu numarul 200 in tricoul 'blanco'.

Raul Albiol a deschis scorul cu o lovitura de cap pentru Real, pentru ca Santa Cruz sa egaleze doar dupa 10 minute. Echilibrul s-a rupt in minutul 21, atunci cand Sergio Sanchez a vazut rosu direct la un fault asupra lui Ronaldo in careu. Starul portughez a ratat insa lovitura de predeapsa, Willy Caballero reusind sa apere cu pretul unei accidentari destul de grave - portarul Malagai a iesit 20 de minute mai tarziu de pe teren din pricina unei entorse facute la picior, cauzata de sutul violent al lui Ronaldo.

La doar doua minute dupa faza penalty-ului, Ronaldo a reusit sa faca 2-1, pentru ca mai apoi Ozil sa mareasca diferenta. Scorul a luat proportii dupa golurile marcate de Benzema, Modric si Antunes, iar Di Maria a inchis tabela.