O noua victorie pentru Inter Milan

Ascoli cristichivu Fiorentina Inter Italia paulcodrea roma Siena valinastase Campionate externe
Data publicarii: Luni 29 Ianuarie 2007, 13:07
Data actualizarii: Luni 29 Ianuarie 2007, 13:07

O noua etapa in Italia - o noua victorie pentru echipa lui Roberto Mancini. Dupa victoria cu 3 - 0 din turul Cupei Italiei, acasa la Sampdoria, Inter a invins aceeasi formatie, in campionat, tot in deplasare, de data aceasta numai cu 2 - 0. Victoria a fost facilitata si de faptul ca gazdele au ramas inca din minutul 7 in 10 oameni, prin eliminarea lui Delvecchio. Roma lui Cristi Chivu a invins destul de greu, 1 - 0 acasa cu Siena, Chivu evidentiindu-se cu 2 interventii salutare in fata lui Cozz si Chiesa. La oaspeti, Codrea a fost titular si a fost schimbat in minutul 75. In alta partida din Serie A, Fiorentina lui Mutu (schimbat in min. 88), a invins Livorno, dupa ce a fost condusa la pauza cu 1 - 0 . Toni in min. 68 a adus egalarea, dupa ce a reluat in plasa un balon respins gresit de portarul oaspetilor la un sut al lui Mutu, iar Jorgensen a adus victoria gazdelor cu 8 minute inainte de final. Ascoli lui Nastase a invins in deplasare cu 2 - 1 pe Messina, fundasul roman fiind integralist, avertizat cu cartonas galben in min. 57. Milan isi continua revenirea dupa o victorie acasa cu Parma (1 - 0, gol Inzaghi in min. 76). In alte partide: Atalanta - Catania 1 - 1; Cagliari - Reggina 0 - 2; Torino - Udinese 2 - 3; Palermo - Lazio 2 - 3.