"Nu mai am cuvinte, a fost tare greu". Reactia cu care Lampard i-a castigat pe toti fanii englezi! Ce a spus dupa golul cu Chelsea

Frank Lampard Chelsea Manchester City Premier League Campionate externe
Data publicarii: Luni 22 Septembrie 2014, 11:59
Data actualizarii: Luni 22 Septembrie 2014, 12:32

Dupa 13 ani petrecuti in tricoul lui Chelsea, Frank Lampard a inscris impotriva echipei sale de suflet, in egalul obtinut de Manchester City in ultimele minute ale derby-ului disputat pe Etihad.

A jucat 13 ani la Chelsea, a castigat Liga Campionilor, Europa League si alte nenumarate trofee. Acum, Frank Lampard a ajuns sa imbrace tricoul rivalei Manchester City.

Si nu doar atat! Frank Lampard (36 de ani) a inscris impotriva lui Chelsea la chiar prima intalnire cu fosta sa echipa, fostul international englez marcand in meciul disputat aseara. Imprumutat de New York City FC la Manchester City pana in ianuarie, Lampard a fost introdus in repriza a doua a partidei cu Chelsea si a adus egalarea cu 5 minute inainte de final.

Lampard l-a invins pe belgianul Thibaut Courtois si a facut 1-1 in minutul 85 al meciului disputat pe Etihad. Mijlocasul nu s-a bucurat, insa a vorbit la final despre reusita sa.

Acesta a spus ca nu s-a bucurat pentru ca Chelsea si fanii de pe Stamford Bridge vor ramane pentru totdeauna in sufletul sau, insa le-a transmis un mesaj si suporterilor de pe Etihad. Lampard a spus ca isi va face datoria cu cel mai mare profesionalism la City, indiferent de adversarul pe care il va avea in fata.

"A fost si este foarte greu. Dar eu sunt jucator profesionist si am venit sa joc fotbal aici. Am incercat sa ajung in careu, Milly (n.r James Milner) mi-a dat o pasa perfecta. Am avut 13 ani extraordinari la Chelsea, sentimentele mele sunt impartite acum. Bineinteles, sunt foarte fericit pentru echipa in tricoul careia joc, dar este greu.

Sunt putin pierdut. Nu ma asteptam sa intru si sa marchez. Cand am intrat, fanii lui Chelsea mi-au scandat numele si a fost emotionant. La City am fost insa primit incredibil, atat de fani cat si de colegi. Sunt putin prins la mijloc", a spus Frank Lampard la finalul partidei City 1-1 Chelsea.

"Nici nu stiu ce mi-am dorit astazi, a fost foarte greu. Cred ca, in cele din urma, ar trebui sa fiu multumit cu acest egal. Este un sezon lung, iar City si Chelsea, dar si alte echipe, se vor lupta pentru titlu", a adaugat mijlocasul de 36 de ani.