Nebunie, extaz, agonie si un gol de povestit nepotilor! Cea mai dramatica finala nu a fost in Champions League, ci in Liga a III-a

Campionate externe
Data publicarii: Duminica 25 Mai 2014, 20:22
Data actualizarii: Duminica 25 Mai 2014, 20:43

►Rotherham United a promovat in Championship, liga a doua engleza, dupa un meci fabulos disputat pe Wembley, in fata a cateva zeci de mii de fani
►Alex Revell, un fotbalist anonim, este omul zilei in Anglia, dupa un gol fabulos
►"A fost mai dramatic decat finala Ligii Campionilor" - scriu ziarele din Anglia

A fost un weekend plin de finale. Pe langa finala Ligii Campionilor, englezii au avut si alte meciuri tari de urmarit, partidele din Play Off-urile pentru promovarea in Championship si Premier League atingand audiente record.

Nu degeaba se spune ca Anglia este patria fotbalului. Britanicii sunt innebuniti dupa orice meci de fotbal, fie ca e finala unei ligi regionale, fie ca e cea a Ligii Campionilor.

Iar meciul dintre Leyton Orient si Rotherham United a fost unul pe masura asteptarilor microbistilor, care au urmarit cu sufletul la gura finala Play Off-ului pentru promovarea in Championship (liga a doua engleza).

Cu finala Play Off-ului pentru Premier League jucata ieri, cand QPR a reusit sa treaca de Derby County si sa ajunga la "masa bogatilor" din prima liga, englezii si-au orientat astazi atentia catre derby-ul ligii a treia, cel care a adunat un numar impresionat de suporteri pe Wembley (43,401).

Au avut ce vedea

Meciul dintre Leyton Orient si Rotherham United a fost unul cu adevarat dramatic. Leyton a condus cu 2-0 la pauza, gratie reusitelor lui Odubajo si Cox, insa Rotherham a egalat in repriza a doua cu doua goluri fenomenale. Alex Revell, un fotbalist cvasianonim, a reusit sa inscrie cu o torpila de la 40 de metri, pentru ca tot el sa reuseasca sa egaleze la doi.

Meciul a ajuns apoi in prelungiri, iar soarta promovarii s-a decis la loviturile de departajare, Rotherham, echipa care a revenit de la 0-2, obtinand o victorie superba, dupa ce Adam Collin, portarul formatiei, a prins o zi magica.

Gol identic cu cel marcat de Suarez

Reusita lui Revell a amintit de un alt gol fenomenal marcat in acest sezon, Luis Suarez, superstarul uruguayan al lui Liverpool, cel mai bun jucator al anului in Premier League si "partenerul" lui Ronaldo pe prima treapta a clasamentului Ghetei de Aur, marcand si el la fel intr-un meci cu Norwich City.

Se intampla in luna decembrie a anului trecut, atunci cand Luis Suarez reusea sa inscrie cu un sut de la 40 de metri, din voleu (VIDEO AICI).